Afrika’da İş Kurmak İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Afrika ya da Güney Afrika’da iş kurmak isteyen herhangi birisi için birden fazla iş seçeneği bulunmaktadır. Burada farklı kategorilerde kurulabilecek işler hakkında detaylı bilgiler verilecek ve önerilerde bulunulacaktır.

Paketlenmiş Gıda Ürünlerini İmal Etmek

Afrika hızlı bir şekilde nüfus artışı yaşayan ve bununla birlikte kentleşmenin de gelişmekte olduğu bir ülkedir. Bunların tümü beraberinde tüketici talebini oluşturmaktadır. Kentsel bölgede belli oranda para kazanabilen insanların çoğu paketlenmiş ürünleri tercih etmektedir. Sadece Nijerya’ya bakıldığında bile 120 milyona yakın insan kentsel alanlarda yaşamaktadır.

Afrika ülkeleri üretim konusunda henüz yeterli seviyede olmadığı için paketlenmiş gıda ürünlerinin büyük bir kısmı diğer ülkelerden ithal edilmektedir. Yani talebe göre iç piyasadaki arz durumu yeterli olmadığı için bu alanda ilerleyebilirsiniz. Örneğin, Kings Group bu boşluğu farkeden şirketlerden biri olarak Zambiya’da şekerleme ürünlerinin üretimini gerçekleştirmiş ve ciddi bir pazar payı elde etmiştir.

İster Afrika’da yaşıyor olun isterseniz de farklı bir ülkede olun, iyi bir üretim tesisi entegrasyonu ile paketlenmiş gıda üretimine başlayabilirsiniz. Kurulacak sistemle hammaddeler ilk makine hattında uygun şekilde işlenir ve sonrasında da ürünler pişirilerek paketlemeye hazır hale getirilir. Son aşamada da ülkeye uygun paketleme yapılarak ürünün pazarlama ve satış aşamasına geçilebilir.

Üretimle ilgili tesislerin oluşturulması için üretim hatlarının satışını yapan birçok şirket vardır. Konserve, salça, makarna, mısır gevreği, gofret, su şişeleme gibi alanlardan birini seçebilirsiniz.

“Uluslararası Yardım” bünyesinde çeşitli yatırımlar

Afrika söz konusu olduğunda “Uluslararası Yardım” kavramı öne çıkmaktadır. Bu sektörün yaklaşık 50 milyar dolarlık bir sektör olduğu söylenebilir. Bu alanda hizmet veren büyük kuruluşlar bu işleri yapacak alt kuruluşlarla anlaşmaktadır. Bu kapsamda yapılabilecekler

Afrika için yapılan uluslararası yardımlar 40 milyar dolarlık bir sektördür. Bunların çoğu kolay paradır ve çoğu yolsuzluk içindir. Tembel insanlarla dolu bu büyük kuruluşlar onlar adına iş yapacak veya hayatlarını kolaylaştıracak birilerini ararlar. Bu nedenle küçük ölçekli bir başlangıç yapmak akıllıcadır. İşte özel hizmetler veya uygulamalarla ilgili iş fikirleri:

Yerli gurbetçiler için kişisel hizmet sağlayıcılığı

Ekonomik imkanların artışı Afrika’ya yönelen insan sayısının her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Yabancı yardım kuruluşlarının dışında yabancı yatırım amacıyla Afrika’ya gelen gurbetçi sayısı her geçen gün artmaktadır.

Nairobi, Luanda, Dakar, Akra, Addis Ababa gibi bazı şehirlerde binlerce göçmen vardır. Bu kişiler zengin, gürültücü ve açıktırlar. Yerliler de karşılaştırıldığında belli ve özel ihtiyaçları vardır.

Seyahat, vize, sicil, oturma izni, çift vatandaşlık, evlilik ve boşanmayla ilgili yasal meseleler, vize yenilenmesi gibi hizmetleri başarılı bir şekilde bir arada sunan firmaların hepsi aynı hizmetleri başka ülkelerde de sunabilir ve firmasını kolayca genişletebilir. Afrika’da bu tür hizmetler sunabilecek akıllı ve fırsatçı girişimciler çok para kazanabilir.

Kaliteli internet, mobil hizmetler veya çevreye uyumlu uygulamalar

Bu adamların parası var. Ancak gelişmiş ülkelerin internet ve mobil hizmetlerini kullanıyorlar. Günlük yaşamlarını araştırmak, ihtiyaçlarıyla ilgili anketler yapmak ve Afrika ormanlarında hayatta kalmalarına yardımcı olacak bir şeyler bulmak çok önemli. Kolay kazandıkları dolarlarla size teşekkür edeceklerdir.

Altyapı ve inşaat işçileri için gıda sevkiyatı

Zengin olmanın en hızlı ve en kolay yoludur. İnşaat şantiyeleri için mobil gıda hizmeti geliştirin. Kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalıklar, sandviçler ve çalışanların hoşuna gidecek içecekler servis edin. Şantiyeleri gezin ve takip edin. İçinde binlerce çalışanın ve gurbetçinin olacağı yeni açılacak inşaat şantiyelerini önceden öğrenin. Ucuz, iyi ve hızlı gıdalar sunun.

Yabancı yardım ve yatırım kuruluşları tarafından finanse edilen yüzlerce inşaat şantiyesi vardır.

Online göçmen/gutbetçi forumları

Gurbetçiler için bir sürü online forum vardır. Ancak bu forumların çok azı Afrika ülkelerini kapsar, Afrika ülkeleriyle ilgili bilgi verir ve asistanlık yapar.

Bu forumu az bir çabayla hayata geçirebilirsiniz. Öncelikle sosyal aktiviteleri ve toplantıları olan yerel bir dernek oluşturun. Daha sonra da faydalı ve alakalı bilgilere odaklanan online versiyonunu hayat geçirin.

İki kadın ve bir erkek boş zamanlarında bununla ilgilenebilir ve zamanla eklemelerde yaparak karlı bir işe dönüştürebilir.

Bir tavsiye: forumunuz da bir ülkeye yani kendi ülkenize odaklanın.

Kökeni kontrol edilmiş sebze ve et gönderimi

Gurbetçilerin çoğu Afrika’nın büyük şehirlerindeki yerel pazarlarda satılan sebze ve etlere güvenmez.

Gurbetçilerin güveneceği, kökeni kontrol edilmiş gıdaları şehir pazarlarına göndermek büyük bir iş fırsatıdır. Yerel fiyatların 10 mislini ödemeye hazırdırlar.

Tam zamanlı hizmet veren bir iş bulma firması kurun

Afrika’da iş etiğine sahip, gerekli yetkinliklere sahip ve sağlıklı olan çalışanlar bulmak karşılaşacağınız en büyük sıkıntılardan biri olacaktır.

Afrika’daki uluslararası kuruluşların ve şirketlerin birçoğu işe alım süreçlerinde zorlanır, zaman kaybeder ve doğru insanı işe almakla ilgili sıkıntı yaşar. Personel devir hızı çok yüksektir.

Birkaç tane profesyonel elemen avcısı ve az sayıda iş bulma kurumu vardır. Şu anda Afrika’da yapılabilecek en iyi iş fırsatlarından biri budur.

Veri toplama ve veri istatistikleri

Afrika’daki uluslar arası kuruluşların birçoğunun bağımsız projelerin izlenmesi ve toplanan verilerin işlem sonrası incelenmelerinin yapılması için yardıma ihtiyaçları vardır. Hazırlayacakları raporlar için bu verilere ihtiyaç duyarlar ve bu iş için ciddi para harcarlar.

Veri toplama alanında uzmanlaşan yerel bir firma hem uluslar arası firmaların yaşadığı bu boşluğu kapatır hem de güvenilir istatistik kuruluşu olmayan yerel hükümete hizmet sağlayıcılığı sunar.

Bu tür bir firma niş uzmanlarından da ağ desteği alarak bir grup sosyolog ve istatistikçiyle kurulabilir.

Yerel yatırım fırsatları/bankacılık hizmetleri

Afrika bütün dünya için fırsatlar ülkesidir. Eski sömürgeci güçler ve Çin ortaya çıkan fırsatlara ulaşmak için savaşmaktadırlar. Afrika’da yaşayan gurbetçiler paralarını batan bankalara ve ekonomilere yatırmak yerine Afrika bankalarına veya firmalara yatırmayı tercih ediyor. Bu da araçlar ve hizmetler yaratan yatırım danışmanları ve bireysel finansman planlayıcıları için büyük bir fırsatın oluşmasına neden oluyor.

Bu fırsat özel yatırım bültenleri, yatırım butikleri, indeksli yatırım fonu veya indeks takip firmaları olarak genişletilebilir.

Uluslararası projeler için tedarik hizmetleri

Bu iş uluslar arası ticaret, satın-alma ve büyük ölçekli lojistik projelerini yönetme disiplini olan işletme yönetiminden yeni mezun olmuş kişiler için harika bir fırsattır.

Afrika ülkelerinin çoğunda güvenilir ve büyük ölçekli tedarik hizmet sağlayıcıları yoktur. Ayrıca yerel girişimcilerin ve yönetimin veya uluslar arası kuruluşların bu tür hizmetlere olan talebi çok yüksektir.

Gurbetçi gazeteleri, dergileri, ilanları

Binlerce gurbetçinin yaşadığı Afrika şehirlerindeki gurbetçiler için online dergi ve gazete çıkarmak harika bir iş fırsatıdır ve karlı bir iştir.

2 – E-hükümet veya mobil hükümet

Afrika hükümeti internet ve mobil teknolojiler aracılığıyla vatandaşlarına hizmet vermekte sıkıntı yaşamaktadır. Bu alanda birçok yatırım fırsatı sizleri beklemektedir.

3 – Fiziki güvenlik, veri şifreleme ve koruma

Afrika ülkelerinin birçoğunda güvenlik büyük bir sorundur. İşletmeler için fiziki güvenlikten Afrika hükümeti verilerini hackerlara ve ajanlara karşı korumaya kadar sayısız iş fırsatı vardır.

4 – Yerel e-ticaret için server alanları

Mevcut durumdaki internet sitelerinin çoğu Avrupa veya Amerika bağlantılıdır. Afrika’daki internet ve mobil uygulama kullanımı arttığından güvenilir serverlara ve hosting firmalarına olan ihtiyaç da ciddi oranda artmıştır.

5 – Öğrenciler için e-kütüphaneler ve uygun fiyatlı e-kitaplar

Afrika, öğrencilerin ve vatandaşların milyonlarca kitap ve materyale tabletler aracılığıyla erişim sağlayabileceği dijital kütüphanelere geçiş yapacak. Bu dijital evrim Afrika’daki eğitim için önemli fırsatların doğmasına neden olacaktır. Ancak anlaşmalar yapacak, adaptasyon sorununu çözecek ve bu devrimi destekleyecek gerekli platformları kuracak akıllı girişimcilere ihtiyaç vardır.

6 – Konut

Afrika genç ve hareketlidir ancak bütün kentsel alanlarda ciddi bir konut problemi vardır. Hükümetin ve özel yatırımcıların heyecanlı ve hırslı girişimcilerin desteğine ihtiyacı vardır.

7 – IP ( internet protokolü ) ve patentlerin korunması

Afrika ekonomisinin büyüme süreci devam ettiğinden işletmeler markaları ve IP korumaları için endişe duymaya başlamıştır. İzleme işinin yapılması, ihlallerin tanımlanması ve davaların açılmasıyla ilgili işleri yapacak firmalara ihtiyaç duymaktadırlar.

Genç avukatların yararlanabileceği bir sürü iş fırsatı vardır.

8 – İnceleme ve derecelendirme

Güven bütün ekonomiler için çok önemlidir. Afrika gibi yeni ve büyümekte olan kapitalist ekonomilerin bu kazançlı pazarda kendi iyi konumlandırmış iyi ve bağımsız inceleme ve derecelendirme firmalarına ihtiyacı vardır.

9 – Enerji ve taşımacılık

Enerji ve taşımacılık alanında birçok şey yapılabilir. Afrika’nın küçük kasabalarından büyük şehirlerine kadar her noktasında cesur, pragmatik ve merhametli girişimcilere ihtiyacı var.

10 – E-ticaret

Afrika’daki e-ticaret uygulamaları henüz çok yeni ancak yakalanabilecek bir sürü iş fırsatı var. İyi bir konumlandırma, çok yönlü markalama ve müşteri hizmetleriyle bir servet kazanılabilir.

Yurtdışında iş kurmak ve yatırım yapmak isteyenlere özel birbirinden güzel iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy