Amerika’da Geleceğin Meslekleri

Siz de kariyerinize yön vermek istiyor ama gelecek için en iyi olabilecek meslekler hangi bilgi sahibi değilseniz bir takım verilere dayanarak gelecekte nelerin değişeceği, bugünden yarınların popüler olabilecek işlerine hazırlamanın mükün olup olmadığını sorguluyor olabilirsiniz. Elbette hepimiz bu sorulara net cevaplar almak isteriz. Ama tabiki de geleceği bilebilmek emin olunamayacak bir şeydir. Bu anlamda da yapılabilecek en mantıklı şey geçmiş ve güncel eğitimleri göz önüne alarak belli tahminlerde bulunmaktadır. Ancak işin şu kısmı da bir gerçektir. Yeterli ve doğru verilerle yapılan tahminlerin çoğunluğu tutmaktadır.

Ancak hepimizin bildiği bir gerçek var, dünya sonlanmadığı sürece teknoloji gelişmeye devam edecek ve Amerika dahil dünyanın her yerinde teknoloji ile beraber sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel faktörler sürekli değişecek. İklim değişikliğinin olası etkilerini tahmin etmek gibi bu değişikliklerin bazılarının etkisi elbette öngürülebilirken, çoğunun etkisi tahmin edilemeyecek noktalardadır. Yaşanan durumlar kendi içinde yeni fırsatlarını doğurabilir, çok popüler olan herhangi bir şeyin tamamen ortadan kalkmasına da neden olabilir.

Gelecekteki en iyi mesleklerin neler olduğunu tahmin etmek için karşımıza çıkan tüm karmaşık ve şaşırtıcı değişkenleri göz önüne alabilmek gerekir. Ne kadar çok veri göz önüne alınırsa o kadar çok tahminlerde başarılı olunur. Dünya Ekonomik Formu (World Economic Forum)‘nun verilerine göre şu anda dünya üzerinde anaokulu seviyesinde öğretim görmekte olan öğrencilerin gelecekte ortalama %70’i şu anda var olmayan mesleklerin sahibi olacak.

——

Tabii ki, bugünün mesleklerinin çoğu geleceğin bir parçası olmaya devam edecek, ancak her şey gibi değişime uğrayacaklar. Ve birçok meslek tamamen yeni bir şeye dönüşecek ya da tamamen ortadan kalkacak. Düşünün, düşünün, düşünün. Sonuçta, çoğumuz değişime ve belirsizliğe karşı doğal bir direnişe sahibiz. Statüko ile biraz fazla güvende veya rahat hissedebiliriz.

Bu nedenle, aşağıda listelenenler gibi kariyer olanaklarını araştırmak ve hayal etmek ödeme yapabilir. Geleceğin en ilginç veya makul senaryolarına hazırlanmak için yeni yollar ortaya çıkarabilir veya uyum sağlamak isteyebileceğiniz yollar önerebilirler. Birçok meslek kategorisi zaten değişiyor ve birbiriyle çakışıyor, bu da hızlanabilecek bir süreç. Ama bunun seni ezmesine izin verme. Bu makalede, değerlendirmeye başlamak için birkaç iyi kariyer seçeneği gösterilecektir.

Bugün alabileceğiniz en iyi kariyerlere ve daha fütüristik olanlara göz atın:

Bir çok iş için neyin yol açacağını merak mı ediyorsunuz? Geleceğin en iyi kariyerlerinden bazıları aşağıdakiler nedeniyle iyi seçenekler olacaktır:


Zaten Var Olan İşler

Günümüzde pek çok esnaf ve meslek mensubu yüksek talep görmektedir ve muhtemelen önümüzdeki birkaç on yıl içinde büyük fırsatlara sahip olmaya devam edecektir. Diğer işçiler, teknolojinin ve kültürel değişimin öncü işlerini yapıyorlar. Onlar için fırsatlar yaygın değil, ama çok yakında olabilirler. Aşağıdaki örnekler, gelecek için en iyi kariyer olabilecek birkaç mevcut işi temsil etmektedir.

Gelecek İçin En İyi Kariyer

Maaş bilgileri 24 Şubat 2020 itibariyle geçerlidir ve (1) PayScale’den belirtilmediği sürece Mesleki İstihdam İstatistikleri (OES) programındaki verilere dayanmaktadır . Toplam iş açılışları Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan istihdam projeksiyonlarına dayanmaktadır .


1. Güneş Enerjisi Teknisyeni

Rüzgar enerjisi gibi, güneş enerjisi de insanlığın temiz enerji geleceğine geçişinin önemli bir parçası olmaya devam edecektir. Güneş enerjisinin maliyeti yıldan yıla düşmeye devam ediyor, bu nedenle işletmeler ve ev sahipleri için çok daha uygun fiyatlı hale geliyor. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, güneş enerjisi teknisyenleri, büyüyen bir endüstride, olumlu bir fark yaratan istikrarlı bir istihdamın tadını çıkarıyor. ABD’de, 2018’den 2028’e kadar on yıl boyunca yaklaşık 22.000 güneş teknisyeni işi bulunabilir. Bu meslek için yıllık ortalama ücret, 2018’de 42.680 dolardı.

2. Rüzgar Enerjisi Teknisyeni

İklim değişikliğinin bildiğimiz gibi dünyaya ciddi zarar verme tehdidiyle temiz enerji kaynaklarına geçmek daha önemli hale gelecektir. Karbon ve metan emisyonlarını azaltmak petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıt kaynaklarından uzaklaşmak demektir. Bu, rüzgar enerjisinin geleceğin büyük bir parçası olacağı anlamına geliyor. Zaten çok büyüyen bir endüstri. Ve muhtemelen çok daha fazla büyüyecek, yani dev rüzgar türbinlerinin kurulumuna, bakımına ve onarımına yardımcı olmak için yetenekli teknisyenlere ihtiyaç duyulacaktır. Rüzgar enerjisi teknisyenleri için 2028’de sona eren on yıl boyunca yaklaşık 13.000 iş açılışı oluşturulabilir. Bu alandaki ortalama maaş 2018’de 54.370 dolardı.

3. Hemşire Uygulayıcısı

Yaşlanan ve daha uzun yaşayan bir popülasyon nedeniyle, sağlık sistemi, hastaların artan akını ile başa çıkmakta zorlanabilir. Birçok bölge ciddi doktor sıkıntısı yaşayabilir. Çeşitli akut ve kronik rahatsızlıkları olan hastaları teşhis etme ve tedavi etme yeteneği olan daha fazla doktor olmayan sağlık profesyonellerine ihtiyaç duyacaklardır. Lisansüstü düzeyde doğru ileri düzey eğitim alan kayıtlı hemşireler hemşire uygulayıcısı olabilir ve bu boşluğu doldurmaya yardımcı olabilir. 2018’de hemşire uygulayıcıları için yıllık medyan ücret 107.030 dolardı. Ve 2018 ile 2028 arasında, yaklaşık 169.000 iş açılışından yararlanabilirler.

4. Yazılım Geliştirici

Bilgisayarlar, robotlar ve mobil cihazlar, üzerinde çalıştığı sofistike donanıma hayat veren iyi tasarlanmış bir yazılım olmadan işe yaramaz. İnternet büyüdükçe ve makineler daha akıllı ve bize ve birbirimize daha fazla bağlandıkça, yetenekli yazılım geliştiricilerine duyulan ihtiyaç artacaktır. Mobil uygulama geliştirme , özellikle, 2025 ve sonrası için en iyi kariyerlerden biri olarak kabul edilir. Aslında, 2018 ile 2028 arasında yazılım geliştirme alanında yaklaşık 1.35 milyon toplam iş açılışının mevcut olacağı öngörülmektedir. 2018’de uygulama yazılım geliştiricileri için ortalama yıllık ücret 103.620 $ ‘dır.

5. Fizyoterapist

Topluluklarımızda daha fazla yaşlı ile fizik tedavi profesyonellerine duyulan ihtiyaç artacaktır. Birçok yaşlı, yaşlandıkça bir çeşit fiziksel rehabilitasyon, ağrı yönetimi, hareketlilik yardımı veya terapötik tedavi gerektirmektedir. 2018’den 2028’e kadar, fizyoterapistler için yaklaşık 169.000 iş mevcut olabilir. Fizyoterapist asistanları için ek 165.000 iş daha açılabilir. 2018’de fizik terapistler için ortalama maaş 87.930 dolardı.

6. Kayıtlı Hemşire (RN)

Toplam olarak, 2018 ve 2028 arasında RN’ler için 2.1 milyondan fazla işin olması bekleniyor. Çoğu bölgede yaşlı nüfusun ne kadar hızlı büyüdüğü göz önüne alındığında, bu sayı şaşırtıcı olmamalıdır. Muhtemelen, teknolojik gelişmeler ve tıbbi atılımlar nedeniyle rolleri biraz değişse bile, RN’ler on yıllar boyunca yüksek talep görmeye devam edecektir. 2018’de RN’ler için ortalama maaş 71.730 $ idi.

7. Sağlık Hizmetleri Müdürü

Sağlık sektörü önümüzdeki on yıllarda diğer birçok endüstriden daha fazla değişikliğe uğrayabilir. Her sağlık ve tıp kuruluşu, verdikleri hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini artırırken yasal, düzenleyici ve teknolojik değişikliklere uyum sağlamalarına yardımcı olmak için son derece bilgili liderlere ve yöneticilere ihtiyaç duyacaktır. Sağlık ve tıbbi hizmetler yöneticileri 2018’de ortalama yıllık 99.730 dolar ödedi. 2028’de sona eren on yıl boyunca bu alanda yaklaşık 422.000 iş yeri açılabilir.

8. Veri Analisti

Bilgi işlem ilerlemeleri ve daha fazla izleme ve ölçüme doğru kültürel bir değişim sayesinde, her yıl toplanan veri miktarı şaşırtıcı bir şekilde artmaktadır. Her türden kuruluşlar artık o kadar ayrıntılı bilgi toplama yeteneğine sahip ki, birçoğunun ne anlama geldiğini bulması gittikçe zorlaşıyor. Sadece ihtiyaç duydukları verileri toplayamayacak, aynı zamanda kalıpları tespit edebilecek, geçmiş ve mevcut eğilimleri belirleyebilecek ve gelecekteki olasılıkları tahmin edebilecek profesyonellere ihtiyaç duyuyorlar. Veri analistleri için ortalama maaş 60.036 $ ‘dır. 1

9. Dijital İçerik Uzmanı

Daha fazla yerleşmeye devam eden önemli kültürel devrimlerden biri, daha dinamik, dijital, etkileşimli ve talep üzerine medyaya geçiş. Bizi sürekli olarak tüketmek istediğimiz her türlü bilgi veya eğlenceye bağlı tutan dijital cihazlar nedeniyle, gürültüyü bozan yeni içerik ihtiyacı hiç bitmez. Her sektördeki kuruluşlar, yeni dijital içerik oluşturmanın etkinliklerini sürdürmenin önemli bir anahtarı haline geldiğini keşfediyorlar. Bu nedenle, her türlü farklı iş unvanı ve yeteneği olan dijital içerik uzmanları, özellikle uzaktan çalışma ve serbest çalışanların artan popülaritesi ile giderek daha fazla talep görmektedir. Bu tür bir pozisyona hazırlanmak için İnternet pazarlama , yazma gibi alanlarda eğitim almak akıllıcave multimedya ve dijital sanatlar .

10. Bilgi Güvenliği Analisti

Modern yaşam tarzımız bilgisayarlarla iç içe geçtikçe ve bilgi teknolojisine (BT) bağımlı olduğundan, hepimiz siber saldırılara karşı daha savunmasız hale geliriz. Şimdiye kadar, suçlu bilgisayar korsanlarının kritik altyapıyı çok büyük bir ölçekte veya uzun bir süre kapatmadıkları için şanslıyız. Ancak o gün, hükümetin ve temel kuruluşların ağlarını ve BT sistemlerini korumasına yardımcı olacak yeterli bilgisayar güvenliği uzmanımız olmadığı sürece muhtemelen geliyor. Siber güvenlik dünya çapında bir sorundur ve kötü adamlar saldırılarında daha karmaşık hale gelirler. 2018’den 2028’e kadar yaklaşık 128.000 işin bilgi güvenliği analistlerine açılması bekleniyor. 2018 yılında, yıllık 98.350 $ medyan ücret kazandılar.

11. Bilgisayar Sistemleri Analisti

Bilgisayar bilimlerinde eğitim almanın nedenleri , bilgi teknolojisi daha karmaşık hale geldikçe ve hayatımızdaki her şeyle iç içe geçtikçe muhtemelen çoğalmaya devam edecektir. Bu artan karmaşıklık, giderek daha fazla kuruluşun ileride sistem analistlerine ihtiyaç duymasının nedenidir. Şirketler, (potansiyel olarak) robotlar ve yapay zeka makineleri de dahil olmak üzere en iyi donanım ve yazılımı seçme ve uygulama konusunda yardıma ihtiyaç duyacaktır. 2018’den 2028’e kadar, bilgisayar sistemleri analistleri 534.000 iş açılışından yararlanabilir. 2018 yılında, bu alandaki ortalama maaş 88.740 dolardı.

12. Biyomedikal Mühendisi

Bu alandaki profesyoneller sağlık sektöründe devrim yaratmaya başladılar. Aslında, biyomedikal mühendisliği, işinizin önümüzdeki yıllarda olumlu bir etkiye sahip olmasını istiyorsanız muhtemelen girilecek en iyi kariyerlerden biridir. Sonuçta, biyomedikal mühendisleri her türlü son teknoloji araştırma ve geliştirmede yer almaktadır. Örneğin, birçoğu sofistike tıbbi cihazlar, yapay organlar, biyonik vücut parçaları ve biyolojik implantlar gibi şeyler tasarlar. 2018’den 2028’e kadar on yıl boyunca bu alanda yaklaşık 15.000 işin bulunması bekleniyor. Biyomedikal mühendisleri 2018’de ortalama 88.550 dolar maaş aldı.

13. Makine Mühendisliği Uzmanı

En heyecan verici yeni teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak ister misiniz? Makine mühendisleri ve makine mühendisliği teknisyenleri, gittikçe artan robotlar, otomasyon ekipmanları, 3D baskı makineleri ve temiz enerji cihazları gibi şeylerin tasarımında ve testinde yer almaktadır. 2018-2028 yılları arasında bu alandaki mühendisler için yaklaşık 229.000 işin açılabileceği ve kabaca 43.000 işin teknisyenlere açılabileceği öngörülmektedir. 2018 yılında, makine mühendisleri yıllık ortalama 87.370 dolar maaş aldı. Onlara yardım eden teknisyenler 56.250 dolar kazandılar.

14. Elektronik Mühendisliği Uzmanı

Makine mühendisliği profesyonelleri gibi, bu alandaki birçok insan ileri teknolojilerin tasarlanmasına, test edilmesine ve değerlendirilmesine yardımcı oluyor. Elektronik devre ve diğer bileşenler küçüldükçe, daha karmaşık ve daha güçlü hale geldikçe, en son teknolojik gelişmelerden nasıl yararlanacağını anlamak bu profesyonellerin sorumluluğundadır. Daha iyi bilgisayarlar, otomatik makineler, el tipi tıbbi cihazlar, navigasyon ve iletişim ekipmanı gibi şeylerin geliştirilmesine yardımcı olabilirler. İleride, bazıları kendi kendine giden arabalar gibi şeyler üzerinde bile çalışabilir. 2018’den 2028’e kadar, bilgisayar donanım mühendisleri için iş açılışlarının toplam 52.000, diğer elektronik mühendisleri için 90.000 ve elektronik mühendisliği teknisyenleri için 127.000 olması bekleniyor. 2018 yılında, medyan maaşlar bilgisayar donanım mühendisleri için 114.600 $, diğer elektronik mühendisleri için 102.700 $,ve teknisyenler için 64.330 dolar.

15. Dijital Rehabilitasyon Danışmanı

Hiç bir gün içinde tükettiğiniz inanılmaz miktarda dijital bilgi sizi bunalttı mı? Birçok insan yapar. Giderek daha fazla hayatımız sosyal medya ve diğer çevrimiçi faaliyetler etrafında döndükçe, çoğumuzun aslında kullandığımız teknolojiye bağımlı olduğumuz konusunda artan bir farkındalık var. Geleceğin en iyi işlerinden biri, insanların dijital girdilerin aşırı tüketiminden “detoks” a yardım etmeyi içerebilir. Danışmanlık eğitimi almış kişiler muhtemelen bu tür bir işi sürdürmek için en iyi donanıma sahip olacaklardır.

16. Blockchain Geliştiricisi

Muhtemelen Bitcoin adlı dijital kripto para birimini duymuşsunuzdur. Ama bunu mümkün kılan temel teknoloji hakkında ne biliyorsunuz? Blockchain teknolojisi, ekonomik ve diğer işlemleri merkezi olmayan, daha hızlı ve daha özel hale getirebilen dağıtılmış bir şifreleme defteri olarak çalışır. Anlamak biraz zor, ancak birçok uzman, blockchain teknolojisinin nihayetinde İnternet kadar değişen dünya olacağına inanıyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisine sahip pratik hizmetlerin ve ürünlerin nasıl geliştirileceğini anlayan profesyoneller muhtemelen gelecekte çok talep görecektir.

17. Sivil veya Ticari Drone Pilotu veya Görevlisi

Hükümet, drone kullanımını düzenlemenin en iyi yolunu buluyor. Sonuçta, insanlar uzak uçuş yeteneklerinden yararlanmak için yeni yollar hayal etmeye devam ediyorlar. Daha çok askeri veya eğlence amaçlı kullanılan dronlar yerine, her türlü sivil ve ticari uygulama için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Örneğin, Amazon gibi şirketler uçağı teslim etmeyi öngörüyor. Ancak, şehir sokaklarından atıkları gidermek, hava kirliliği seviyelerini izlemek ve tehlikeli veya ulaşılması zor yüksek yerlerde rutin görevleri yapmak gibi şeyler için de kullanılabilirler. Bazı şirketler ve kamu kurumları, küçük uzaktan kumandalı uçak filolarını yönetmek için drone pilotları ve sevkiyat görevlileri ekiplerini bir araya getirmeye başlıyor.

18. Akıllı Bina Teknisyeni

Her geçen yıl daha fazla ev, ofis ve fabrika, aydınlatma, ısıtma, klima ve güvenlik gibi çeşitli bina sistemlerini kontrol etmek için otomasyon teknolojisinden yararlanıyor. Buzdolapları gibi günlük cihazlar da büyüyen Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası haline geliyor. Gelecekte, insanlar otomatik kontrol ve hiper bağlantılı sistemlerin özgürlüğünü ve rahatlığını benimsediğinden akıllı binalar tüm şehirlere hükmedebilir. Ancak hala bu sistemleri kurmak, bakımını yapmak ve onarmak için nitelikli insanlara ihtiyacımız var. Bu nedenle HVAC teknisyenleri gibi esnaf akıllı bina teknisyenleri olmaya başlıyor.

19. 3D Baskı Teknisyeni

Birçok fütürist, 3D baskı teknolojisinin (aditif üretim) nihayetinde neyi başarabileceğini sadece çizmeye başladığımıza inanıyor. Hobi uzmanları, endüstriyel tasarımcılar, biyomedikal mühendisleri ve diğer insanlar, araçlar, gıda, giyim, günlük ev eşyaları, tıbbi implantlar ve havacılık, otomotiv ve elektronik bileşenler gibi şeylerin isteğe bağlı üretimini zaten deniyorlar. Bu teknoloji ilerledikçe, 3D baskı makineleri buzdolapları ve mikrodalga fırınlar kadar sıradan hale gelebilir. Sonunda, her evde ve işte bir tane olabilir. Ve her kasabadaki küçük, yerelleştirilmiş 3D baskı üreticileri nihayetinde büyük uzak fabrikaların yerini alabilir. Bu nedenle, 3D baskı ekipmanlarının bakımı konusunda uzmanlaşmış teknisyenler büyük olasılıkla artan talep göreceklerdir.

20. Artırılmış Gerçeklik Geliştirici

Gerçek dünya çok mu sıkıcı? Ek bilgi veya eğlence değeri sağlayan bazı görsel iyileştirmelere ihtiyaç var mı? Bazı insanlar böyle düşünüyor. Bu nedenle, özel görüntüleri, biyonik kontakt lensleri veya diğer teknolojileri kullanarak dijital görüntüleri ve bilgileri bir kişinin normal dünya algısına yerleştirmenin yollarını geliştiriyorlar. Artırılmış gerçeklik, muhtemelen her sektöre, olaya ve kamusal alana dokunacağı için herkesin kişisel ve mesleki yaşamları üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, bu teknolojinin güvenli ve etkili kullanımını akıllıca tasarlamak ve planlamak için artırılmış gerçeklik geliştiricilerine ihtiyaç vardır.

21. Kişisel Gizlilik Danışmanı

Teknoloji geliştikçe ve hayatımızın daha fazla yönüne dokundukça gizliliğimizi korumak gittikçe zorlaşıyor. Bu sadece yüz tanıma ve artırılmış gerçeklik teknolojileri yaygın olarak kabul edildikçe daha karmaşık hale gelecek bir zorluktur. Yakında, herkes otomatik olarak kimliğinizi, yaşınızı, medeni halinizi, çalışma yerinizi ve sabıka kaydını (eğer varsa) öğrenmeden halka giremeyebilirsiniz. Bu nedenle, sosyal medyanın veya diğer teknolojilerin bazı temel faydalarından ödün vermeden insanların gizliliklerini korumalarına yardımcı olan uzmanlar muhtemelen kendilerini talep göreceklerdir.

22. Kişisel Marka Danışmanı

Büyük ve köklü kuruluşlar arasında bile, kısa vadeli projeler için serbest çalışanlar işe almak geleceğe doğru genişleyebilecek oldukça büyük bir trend haline geliyor. Aslında, birçok fütürist, çoğu işin geçici bir sözleşme esasına göre yapılacağı bir zaman öngörmektedir. Bu doğruysa, işçilerin büyük kişisel markalar geliştirmeleri ve sürekli kendini tanıtmaları için çok çaba göstermeleri gerekecektir. Kişisel marka danışmanları, müşterilerinin kendilerini rekabete aykırı kılan kamusal şahsiyetler ve mesleki itibarlar kurmalarına ve sürdürmelerine yardımcı olacaktır.

23. Robotik Servis Teknisyeni

Gelecek yıllarda, hemen hemen her evde çamaşırhane, yemek pişirme, temizlik ve çim bakımı gibi rutin ev işlerine yardımcı olan sofistike robotlar olabilir. Ancak bu robotlar muhtemelen her zaman olması gerektiği gibi çalışmaz. Bu nedenle, hacklenen, samanlaşan veya işlevini sona erdiren robotları onarmak veya yeniden programlamak için kalifiye teknisyenlere ihtiyaç duyulabilir. Aslında, robot teknisyenleri sonunda tesisatçılar, elektrikçiler, oto tamircileri ve diğer yetenekli esnaflar kadar sıradan hale gelebilir.

24. Uzaktan Sağlık Mühendisi

Robotik ve iletişim teknolojileri ilerledikçe, doktorların ve diğer sağlık uzmanlarının fiziksel olarak mevcut olmadan hastalara danışmaları mümkün hale gelmektedir. Teknoloji, cerrahların robotların yardımıyla uzaktan operasyon yapmasına izin vermek için geliştirilmekte ve mükemmelleştirilmektedir. Gelecekte, daha birçok uzaktan sağlık mühendisi, fiziksel olarak nerede olduğuna bakılmaksızın, hastaların dünyadaki hemen hemen her tıp uzmanı tarafından teşhis edilmesine ve tedavi edilmesine izin veren gelişmiş teknolojinin kullanımını geliştirecek ve koordine edecektir.

25. Kentsel Tarım Uzmanı

Göre Milli İstihbarat Konseyi , Dünya üzerindeki kent nüfusu yedi hakkında Şikago ölçekli şehirlerde her yıl değerleriyle büyür. Aslında, Dünya Ekonomik Forumu, 2010-2050 yılları arasında, şehir sakinlerinin küresel nüfusunun iki katına çıkarak yaklaşık 5,2 milyar kişiye ulaşacağını tahmin ediyor. Ayrıca, günümüz endüstriyel tarım uygulamalarının çoğu doğal çevreye zarar vermektedir. Dolayısıyla, şehirlerin sürdürülebilir olması için sofistike hidroponik ve dikey tarım yöntemlerini kullanarak kendi yiyeceklerini yetiştirmeleri gerekecek. Daha fazla şehir ve şehir sakinleri hayatta kalmalarının yerel olarak gıda yetiştirmeye bağlı olduğunu fark ettikçe, profesyonel kentsel çiftçilere olan talep muhtemelen artacaktır.

26. Nanotech Mühendisi

Maddeyi atomlar veya moleküller düzeyinde manipüle ederek, çok çeşitli yeni yenilikleri hayal etmek ve geliştirmek mümkün hale geldi. Örneğin, bu alandaki birçok insan, kendi kendini kopyalayan nanoyapıların inşaatta kullanıldığı ve bağışıklık sistemine yardımcı olmak ve hastalıkları tedavi etmek için nano robotların insan vücuduna yerleştirildiği bir geleceği öngörmektedir. Nano ölçekli teknolojiler zaten gelişmiş malzemeler oluşturmak için kullanılıyor ve bazı elektronik ve tüketici ürünlerine (giyim gibi) dahil ediliyorlar. Bu teknoloji olgunlaştıkça, nanoteknoloji mühendislerinin tasarımlarının çevre veya insan sağlığı için bir risk oluşturmamasını sağlamaları gerekecektir.

27. Biyomeknik Teknisyeni

Biyonik uzuvlar daha sofistike olmaya devam ediyor. Bir gün, engelsiz insanların bile süper insan yeteneklerinin tadını çıkarmak için biyomekanik eklentiler istemesi mümkündür. Ancak teknoloji muhtemelen o kadar karmaşık olacak ki, sadece uzman beceri setleri olan insanlar onu onarabilir, yükseltebilir veya ayarlayabilir.

28. Genetik Mühendisi

Özel olarak tasarlanmış ve sipariş üzerine yapılan bebekler fikri şu anda çoğumuzu cılız hissettirebilir, ancak genetik mühendisliği olgunlaştıkça ve daha fazla şirket ortaya çıkan teknolojiyi ticarileştirmeye başladığında insanların tutumları değişebilir. Ayrıca, bu alandaki ilerlemeler yaşlanma sürecini yavaşlatan ve hatta durduran tedavilerin yanı sıra en zorlu hastalıklarımızın bazılarının tedavisine yol açabilir. Pek çok bastırılmış talepten yararlanacak bir endüstrinin nasıl düzenleneceğine karar vermek hükümetlerin sorumluluğunda olacaktır.

29. Teknoloji Etiği

İnsanlık, sadece yapabileceğimiz için bir şey yapmamamız gerektiğini hâlâ tam olarak öğrenemedi. Etikçiler, o dersi zor yoldan öğrenmekten kaçınmamıza yardımcı olmaya çalışıyorlar. Yeni teknolojiler ve potansiyel sonuçları ile ilgili cevaplanması zor soruları incelememize yardımcı oluyorlar. Örneğin, “tasarımcı bebekler” in oluşturulmasına izin vermeli miyiz? İnsan annenin rahmi dışında bir laboratuvarda tasarlandığında, büyüdüğünde ve doğduğunda ebeveynlik haklarına sahip olan kimdir? Yapay zeki robotlara sahip olduğumuz hakların aynısını vermeli miyiz? Diğer insanlar hakkında ne kadar bilgi edinme hakkımız var? Teknolojinin dünyamızı ne kadar hızlı değiştirdiği göz önüne alındığında, sorular neredeyse sınırsızdır.

30. Sanal Gerçeklik Tasarımcısı

Çoğu insan hiç gitmedikleri yerleri gezmeyi ve keşfetmeyi sever. Ancak, yeni yerleri görmek ve deneyimlemek için fiziksel olarak hiçbir yere seyahat etmek zorunda değilsiniz. Tüm sanal dünyalar yaratılıyor ve destekleyici teknoloji, tüm duyularınızı kullanarak onunla daha fazla etkileşime girmenize izin verecek. Birçok VR kullanıcısı, gerçek dünyada asla deneyimlemeyecekleri maceralara sahipken diğer insanların sanal avatarlarıyla derin ilişkiler kurabilir. Bu teknoloji olgunlaştıkça, gerçek olan ve fantezi olan şey birlikte bulanıklaşmaya başlayacaktır. VR geliştiricileri, daha sofistike, gerçekçi ve yaratıcı sanal deneyimler için artan bir talebi karşılamak için yarıştıkça yetenekli VR tasarımcıları çok aranabilir.

31. Sorun Çözme Yarışması Direktörü

Bazı insanlar, kazananlar için büyük para ödülleriyle yarışmalar yaratarak insanlığın en büyük sorunlarına çözümlerin bulunabileceğine inanıyorlar. Yoğun araştırma ve geliştirmeyi teşvik ederek, başka türlü var olmayabilecek yeni akıllı ve yaratıcı ekipler oluşur. XPRIZE muhtemelen bu tür teşvik yarışmasının en ünlü örneğidir. XPrize Vakfı yetişkin okuma yazma daha güvenli topluluklar, uzay keşfi, küresel eğitim, yapay zeka, temiz suya erişim, okyanus keşif gibi zorluklara ilişkin yarışmalar çalışır ve karbon emisyonları ile ilgili. Bu nitelikteki yarışmalar daha hızlı bir şekilde çoğalabilir ve bu da onları üretebilen ve yönetebilen profesyonellere ihtiyaç duyacaktır.

32. Sentetik Biyoloji Mühendisi

Bu alandaki bilim adamlarının, çiftlik hayvanlarının yetiştirilmesini veya öldürülmesini gerektirmeyen laboratuvarda yetiştirilmiş et oluşturduğunu biliyor muydunuz? Sentetik biyolojinin sunduğu şaşırtıcı olasılıklar söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmı budur. Moleküler biyoloji, fizik, kimya ve mühendislik bilgisiyle, bu meslekteki insanlar sonunda her türlü yapay organizma oluşturabilir veya henüz kimsenin hayal etmediği tıbbi ve endüstriyel atılımlar sunmak için mevcut doğal olanları yeniden tasarlayabilir.

33. Proje Temelli İnsan Kaynakları Direktörü

Proje tabanlı istihdam modellerine doğru daha fazla şirketin hareket etmesiyle, bireysel projeler için en iyi serbest çalışanları seçmek ve koordine etmek için uzman insan kaynakları profesyonellerine giderek daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Aslında, organizasyonlar proje yönetmenlerini, film stüdyoları film yönetmenlerini aynı şekilde kiralayabilirler. Bir proje yöneticisi, mevcut tüm serbest yetenekler arasından belirli bir görev için kendi ekibini seçmekten sorumlu olacaktır. İnsan kaynakları alanındaki becerilerin yanı sıra, bu tür bir profesyonelin proje yönetimi konusunda derin bir anlayışa ihtiyacı olabilir .

34. Hava Kontrol Mühendisi

İklim değişikliği zaten birçok kuraklık, sel ve çeşitli şiddetli ve beklenmedik hava olaylarıyla bağlantılı. Ancak iklim bilimi ilerledikçe, havayı öngörülebilir şekillerde güvenli ve etkili bir şekilde değiştirmek mümkün olabilir. Jeomühendislik daha küçük ölçeklerde gerçekleşiyor. Küresel ısınmanın tüm etkilerini tersine çeviremeyebilir, ancak belirli bölgelerin tamamen tahrip edilmemesini sağlamak için bize araçlar verebilir. Bilim bu kadar ilerlerse, gelecek için en iyi işlerden bazıları muhtemelen havanın kontrolüyle ilgili olacaktır.


Henüz Varolmayan İşler (Ama Muhtemelen Olur)

Daha ileriye bakmaktan hoşlanıyor musunuz? Dünya hızla değişiyor. Her gün yeni olasılıklar ortaya çıkıyor. Bu nedenle, daha fütüristik iş seçeneklerinin ne olabileceğini bilmek iyi bir fikirdir. Gelecek için en umut verici kariyerlerden bazıları aşağıdaki örnekler gibi meslekleri içerebilir.

35. Örgütsel Rahatsızlık

Yerleşik şirketler ve diğer kuruluşlar genişledikçe, yenilik yapma becerilerinin bir kısmını kaybederler. Bu da onları sık sık yollarına girmeyen daha çevik başlangıçlardan gelen rekabete karşı savunmasız kılar. Birçok fütürist, daha küçük, daha uyarlanabilir organizasyonlara doğru bir eğilim öngördüğünden, birçok büyük şirket ve kar amacı gütmeyen kuruluş, kendilerini daha küçük rakipleri gibi nasıl daha iyi hale getireceklerini bulmak isteyebilir. Bir rahatsızlığın rolü, bir organizasyonda daha fazla yaratıcılık, risk alma, işbirliği ve yeniliği teşvik eden birkaç kaotik görünüme neden olmaktır.

36. Kişisel Eğitim Rehberi

Okula gitmek, tanınmış kimlik bilgilerini öğrenmek ve almak için etkili bir yoldur. Ancak geleceğe doğru ilerledikçe, eğitimin günümüzün çevrimiçi programlarından çok daha kişiselleştirilmiş ve daha da uygun hale gelmesi mümkündür . Kişisel eğitim rehberleri, insanların isteğe bağlı kursları seçmelerine veya serbest eğitmenleri kullanan özelleştirilmiş eğitim planları tasarlamalarına yardımcı olmak için koç ve danışman olarak görev yapabilir. Ayrıca, müşterilerinin bu kursları başarıyla tamamladığını ve giderek daha fazla işverenin geçerli olarak tanıyacağı alternatif kimlik bilgileri kazandığını doğrulayabilirler.

37. Özel Vücut Parçası Üreticisi

Bir noktada, organ nakli için bekleme listeleri muhtemelen geçmişte kaldı. Yakında doktorlar, hastalarının kendi hücreleri kullanılarak büyütülmüş veya 3D yazdırılmış özel organlar sipariş edebilirler. Sonuçta, bilim adamları laboratuarlarında kalpler, böbrekler ve karaciğerler yaratmada bazı başarılar elde ettiler. Cildi, kulakları ve diğer vücut kısımlarını bile büyüttüler.

38. Beyin İmplantı Uzmanı

İnsan beyni inanılmaz derecede karmaşıktır, ancak insanlığın nasıl çalıştığı konusundaki anlayışı çoğumuzun muhtemelen anladığından daha hızlı büyüyor. Sinirbilimdeki hızlı ilerlemeleri bilgisayar teknolojisindeki şaşırtıcı ilerlemelerle birleştirdikçe, gerçekten şaşırtıcı olasılıklarla sonuçlanacağız. Özel bilgisayar çipleri bir gün sanal telepati, hafıza geliştirme, hastalık yönetimi, ruh hali düzenleme, felç tedavileri ve çok daha fazlası gibi faydalar için insanların beynine yerleştirilebilir.

39. Kişisel Mikrobiyoloji Müdürü

Bu iş muhtemelen henüz bir seçenek değil, ancak önümüzdeki on yıllarda iyi bir iş olabilir. Bilim adamları içimizde ve cildimizde yaşayan birçok bakteri türü hakkında daha fazla bilgi edindikçe, bu mikroorganizmaların sağlığımız ve refahımızda önemli roller oynayabileceğini keşfediyorlar. Aslında, doğru bakteri dengesine sahip olmak, obezite, kalp hastalığı, kronik yorgunluk ve zihinsel sağlık sorunlarını önlemek gibi şeyler için çok önemli olabilir. Kişisel mikrobiyotamızı nasıl yöneteceğini bilen uzmanlar, günümüz doktorları kadar önemli olabilir.

40. Eczacılık Uzmanı

Bugünün eczane kariyerleri muhtemelen uzun süre civarında olacak. Ancak 3D baskı daha yaygınlaştıkça, talep üzerine (seri üretim ilaçlarını vermek yerine) insanlar için hızlı bir şekilde özelleştirilmiş ilaçlar üretmek mümkün olabilir. Artisanal ilaçlar, bir kişinin eşsiz genetik, alışkanlıkları ve tıbbi geçmişine dayanarak geliştirilebilir. Bazı farmasötik zanaatkârlar, bir kişinin kendi kök hücrelerine dayanarak hedefe yönelik tedaviler bile oluşturabilir.

41. Kentsel Güvenlik Koordinatörü

Daha yoğun nüfuslu şehirlere sahip hızlı değişen bir dünyada, insanları birbirinden güvende tutmak giderek zorlaşabilir. Ceza adaleti ve kolluk kuvvetleri, insanların haklarını ihlal etmeden yeni teknolojilerden yararlanmak için uyum sağlamak ve yollarını bulmak zorunda kalacaklar. Bu, insan işçileri ve robotları, yapay zekayı ve kentsel ortamlardaki diğer ileri teknolojileri koordine etme konusunda uzmanlaşmış becerilere sahip güvenlik uzmanları için yeni pozisyonlara yol açabilir.

42. Kullanım Ömrü Sonu Yöneticisi veya Anlatıcı

Kültürümüz ve ekonomimiz giderek bireylerin kişisel markalarına odaklandığından, birçok insan, ölümlerinden önce, bugün birçok cenaze müdürünün sunduğu türden daha abartılı ayrıntılı anıt hizmetleri ve kutlamaları planlamak isteyebilir. Buna ek olarak, yasalar daha fazla insana gönüllü bir ötenazi yoluyla hayatlarını sona erdirme seçeneği vermek için değişebilir, bu da kendisinin bir düğün ölçeğinde özel olarak planlanmış bir olay haline gelebileceği bir şeydir. Bu şu anda kibirli veya ahlaki olarak sorgulanabilir gibi gelebilir, ancak gelecekte etkinlik planlama endüstrisinin büyük bir parçası olabilir . Eğer öyleyse, büyük yaşam sonu kutlamalarını koordine etmeye ve ölmekte olan bireylerin yaşamları ve mirasları hakkında ilgi çekici haraçlar hazırlamaya yardımcı olabilecek profesyonellere ihtiyaç duyulacaktır.

43. Hiper Akıllı Ulaşım Mühendisi

İnsanların artık nakliye araçlarının işletmecisi olmayacağı bir geleceğe hızla ilerliyoruz. Kendi kendine giden arabalar muhtemelen sadece başlangıçtır. Daha akıllı makineler ve halihazırda mevcut olan veya geliştirilen birkaç gelişmiş teknolojiyle, tam otomatik ulaşım ağlarının geleceği gerçeğe dönüşebilir. Yeni akıllı yollar paradigması, vakum tüp tünelleri, maglev trenleri ve diğer birçok gelişmiş ulaşım sistemi mevcut sistemimizin yerini alabilir.

44. Düzenli Depolama Solucanı Operatörü

Dünyanın sonsuz bir doğal kaynak kaynağı yoktur. Dünyanın hızlı sanayileşmesi, bazı mayınlı kaynakların kıtlığına neden olmaya başlıyor. Son birkaç on yılda, yeryüzünden çıkarılan kaynakların çoğu nihayetinde yeniden toprak altına gömüldü. Attığımız ürünlerin çoğu, endüstrilerin yeni ürünler üretmek ve çalışmaya devam etmek için ihtiyaç duydukları değerli unsurları içerir. Bu nedenle, bu unsurları dünyanın birçok depolama alanından çıkarmak için çözümlerin geliştirilmesi gerekecektir. Bazı fütüristler, kısmen insanlar tarafından işletilen robotik solucanların, düzenli depolama alanları çıkarması ve ortaya çıkan boşlukları kaliteli toprakla doldururken değerli kaynakları çıkarması için bir gelecek öngörmektedir.

45. Soyu Tükenmiş Türler Revivalisti

İnsan eylemleri çeşitli bitki, hayvan ve mikroorganizmaların yok olmasına neden olmaya devam eder. Birçok durumda, bu türlerin gidene kadar dünya ekosistemlerinin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilmiyoruz. Zoologlar ve diğer bilim adamları yokoluşların yaygın ekolojik etkileri hakkında daha fazla bilgi edindikçe, birçok türün insanların güvendiği ortamları desteklemede kritik roller oynadıkları ortaya çıkıyor. Bu nedenle tehdit altındaki türlerin korunması genellikle gereklidir. Ancak bilim, nesli tükenmiş olan bazı türleri gerçekten geri getirebileceğimiz ve onları doğal ortamlarına yeniden entegre edebileceğimiz noktaya ilerleyebilir.


Biyomedikal Gelişmeler ve Daha Akıllı Makineler

Biyomedikal Gelişmeler ve Daha Akıllı Makineler Nedeniyle En İyi İşlerEskiden bilim kurgu olarak kullanılan şeyler giderek bilim gerçeği haline geliyor. Yakında tam bir inek ütopyasında yaşayabiliriz. Nasıl çalıştığımızı (ya da hiç çalışıyorsak) devrim yaratabilecek potansiyel bilimsel ve teknolojik atılımların tam listesi imkansızdır. İşte geleceğin iş piyasalarını dönüştürebilecek büyük değişimin olası nedenlerinden sadece birkaçı:

  • İnsan benzeri robotlar
  • Yapay zeka (AI)
  • Nanoteknoloji
  • Biyomedikal “mucizeler”
  • İleri genomik
  • 3D baskı
  • Arttırılmış gerçeklik
  • İnsan ve makinenin kaynaşması

Otomasyon, iyi bir nedenden ötürü çok dikkat çeken mevcut bir trend. McKinsey Global Institute’a göre , ABD’deki tüm ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yarısı 2055 yılına kadar veya muhtemelen yaklaşık 2035’e kadar otomatik hale getirilebilir. Ve her 10 meslekten yaklaşık altısı görevlerinin yüzde 30’unun veya daha fazlasının otomatik hale getirilmesine yatkındır. Kontrollü bir ortamda fiziksel aktivite içeren her şey, otomatik olma riski en yüksek olanıdır. Ancak birçok fütürist, robotların veya akıllı makinelerin sonunda bol miktarda ofis ve beyaz yakalı görev üstlenmesini bekliyor.

Biyoteknoloji ve tıptaki ilerlemeler – daha hızlı ve sürekli genişleyen bir İnternet ile birlikte – insanlık tarihindeki en derin ve en geniş devrimi yaratabilir.


Kültürel, Demografik ve Ekonomik Değişimler

Kültürel, Demografik ve Ekonomik Değişiklikler Nedeniyle En İyi İşlerTeknoloji muhtemelen yarının işgücü piyasalarını etkileyecek en güçlü güçtür, ancak diğer birçok faktör de önemli roller oynayacaktır. Örneğin, gelişmiş dünyanın çoğunda, nüfus hızla yaşlanmaktadır. Birleşmiş Milletler verileri , 2020 ile 2050 arasında, 60 yaşın üzerindeki Dünya’daki insan sayısının neredeyse iki katına çıkacağını tahmin ediyor. Ve 80 yaşın üzerindeki insanların sayısının neredeyse üç katına çıkması bekleniyor. Ancak teknoloji, zaten önemli olan eğilimi artıracak olan ömrünü uzatmaya devam edebilir.

İnsan yaşlanmasının ve uzun ömürlülüğünün yanı sıra, geleceğin büyüyen “paylaşım ekonomisi”, serbest çalışma ve proje temelli çalışmaların artması, ekonomik işlemler için blockchain teknolojisinin genişletilmiş kullanımı ve üstel artış gibi faktörlerle de dönüştürülmesi muhtemeldir. hayatımızın neredeyse tüm alanlarıyla ilgili veri toplamada.


Küresel Sorunlar ve Krizler

Küresel Sorunlar ve Krizler Nedeniyle En İyi İşlerBirleşmiş Milletler’in dünya nüfusunun 2020’de yaklaşık 7,8 milyar kişiden 2050’ye kadar 9,7 milyarın üzerine ve 2100’e kadar yaklaşık 10,9 milyar kişiye yükselmesini beklediğini biliyor muydunuz? Bu sürdürülebilirliği büyük bir zorluk haline getirir. Aslında, Ulusal İstihbarat Konseyi, 2030 yılına kadar küresel nüfusun neredeyse yarısının su sıkıntısı çeken bölgelerde yaşayabileceğini tahmin ediyor.

İşte bu projeksiyonlar neden önemlidir: İnsan uygarlığına karşı birçok küresel tehdidi kabul etmeden gelecekteki olasılıkları tam olarak incelemek imkansızdır. Düşünmek eğlenceli değil, ama önemli. Bunların herhangi biri, tüm istihdam seçeneklerimiz değil, yaşam tarzımız üzerinde de büyük bir etkiye sahip olabilir.

Örneğin, gıda ve su kıtlığı, şiddetli hastalık salgınları, güneş fırtınalarından kaynaklanan uzun elektrik kesintileri, bitki ve hayvan yaşamının kitlesel yokoluşları, aylarca süren dayanılmaz ısı dalgaları, şiddetli doğal kaynak tükenmeleri, nükleer savaş, veya yükselen deniz seviyelerinden dolayı sürekli sular altında kalan şehirler.

Mesele gelecekten korkmak değil. Mesele, resmin tamamını incelemek ve bu tür krizleri önlemeye yardımcı olabileceğiniz yolları düşünmektir. Gelecekteki profesyoneller için en iyi kariyerlerin çoğu, kolektif güvenliğimize veya sürdürülebilirliğimize doğrudan katkıda bulunan işleri içerecektir.


Oynamak ve Keşfetmek için İnsan Dürtüsü

İnsanlığın karşılaştığı birçok zorluğa rağmen, keşfetmeyi veya eğlenmeyi durduramayız. Ve teknoloji keşif, eğlence ve rekreasyon için yeni yollar açmaya devam edecek. Örneğin, ay ve Mars’a düzenli insanlı görevler, yörüngesel otellerdeki uzay asansörleri, su altı yolcu gemileri, duvar boyutlu holografik TV’ler, tamamen sürükleyici sanal gerçeklik (VR) deneyimleri ve gerçek veya holografik “avatarlar” düşünün. Bütün bunlar önümüzdeki on yıllarda gerçek olabilir. Bu nedenle, kâşiflerin ve eğlenceli fikirli vizyonerlerin insanlığın en iyi geleceğinin bir parçası olduğunu düşündüklerine dayanarak yeni meslekler ortaya çıkacaktır. Bu faktörlerden kaynaklanan işler, şimdiye kadar var olan en havalı mesleklerden bazıları olacaktır.


Öncekiler İçin İhtiyacınız Olan Becerileri Alın

Gelecek için en iyi kariyerlerden bazıları zaten var. Ve bir tür kariyer için beceri öğrendikten sonra, yeni bir şey için becerileri öğrenmek genellikle daha kolaydır. Bu nedenle, şimdi aldığınız her türlü eğitim, henüz gelmemiş fırsatlar için bir temel oluşturabilir. Aşağıdaki okul bulucuya posta kodunuzu koyarak bölgenizdeki kariyer odaklı program seçeneklerini keşfedin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy