Bayilik Almak Nedir?

Herhangi bir işletmenin ana işletme olması ve bu işletmeye bağlı alt işletmelerin açılması sistemine bayilik almak denir. Bu durumda ana firma ürün satılması için bayilik alan firmaya ürünleri satma yetkisi vermiş olur. Bayilik veren ana firma da aylık yapılan kardan da belli oranda pay alma hakkını elde etmiş olur. Bu kısa girişin ardından Herhangi bir firma neden bayilik verir? Bayilik almak ya da vermek ne demektir? gibi tüm soorulara bu içerikte detaylıca yanıt bulunacaktır.

Bayilik almak istiyorum diyen kişilerle öncesinde tüm şartlar ortaya konur ve belli bir süre geçmeden yapılan sözleşmenin iptali için de belli bir ceza maddesi yer alır.

Bayilik Vermek Nedir?

Bayilik Almak Nedir?

Markalaşmış ve kendi sektöründe belirli bir bilgi birikimine ulaşmış olan firmaların ürettiği malların ya da hizmetin satışı için başka firmalara kendi kalite standartları doğrultusunda yetki vermesi bayilik vermek olarak adlandırılmaktadır. Hemen hemen Türkiye’nin her yerinde markalaşmış çiğ köftecileri görürsünüz. Bu işletmelerin hepsinde aynı tabela olsa da bunların çoğunluğu ana firmanın bayiliği almış ve aynı kalitede hizmet veren başka firmalardır. Bu işletmelerde kullanılan ütünün kalitesi, işletmenin dekorasyonu genel itibariyle benzerlik gösterir.

Bayilik Sistemi Nedir ? Nasıl İşler ?

Bayilik sistemi bir firmanın ürün yada hizmetlerini diğer firmalara yetki vererek daha çok noktaya ulaştırmasıdır. Ana firmadan bayilik talebinde bulunulur , firma ile yüzyüze görüşme gerçekleştirilir şartlarda anlaşma sağlanırsa bayilik sözleşmesi imzalanır. Bayi satış yapmaya başlar

Bayilik nasıl alınır

Bayilik almak için önce iş yapacağınız sektör belirlenir, daha sonra aklınızdaki markaların bayilik şartlarını araştırmanız gerekmekte web sitemizin bayilik veren firmalar dizini size araştırmanızda yardımcı olacaktır. Daha sonra ilgilendiğiniz firmaların bayilik şartlarını karşılaştırın mümkünse firmalar ile yüzyüze görüşün bayilik şartları size uygun olan firma anlaşıp yeni işinizi kurabilirsiniz.

Girişimciler neden bayilik almak ister ?

Bir iş yerini sıfırdan başlayarak kurmak zahmetlidir, tecrübe ve zaman ister marka tescili, dekorasyonun belirlenmesi, en önemlisi ürün tedariği yada üretimi bunun sonunda markalaşma süreci bulunmakta tüm bu uzun yolları geçmektesense markanın bilirliğinden ve tecrübesinden faydalanmak için girişimciler bayilik almayı tercih ederler.   Girişimciler denenmiş,başarısı kanıtlanmış markaları tercih eder.

Bayilik veren Türk markları oldukça çoğaldı. AVM lerdeki markaların  büyük çoğunluğu Türk markalarından oluşmaktadır.

Firmalar neden bayilik vermek ister ?

Gerek ekonomik gerekse operasyonel nedenlerle firmaların tüm böglerde etkin olması zordur. Firmalar bu handikapını bayilik vererek giderir

Tali / Alt Bayilik Nedir ? 

Ana firmadan bayilik alan bir firmanın kendi oluşturduğu bayiliklerdir.  Örneğin büyük bir firma tüm bölgeler ile kendisi ilgilenmek istemeyebilir fabrikası Konya’da ise marmara bölgesi için bir ana bayi anlaşması yapabilir, marmara bölgesinden bayilik almak isteyen firmalar bu marmara ana bayisinden alt / tali bayilik alır.

Bayilik Başvurusu Nedir ?

Bayilik alınmak isteyen firmaya yapılan ilk başvurudur, bazı firmalar web sitesinden formlar aracılığı ile, bazı firmalar telefon ile, bazı firmalar ise yüzyüze başvuru kabul etmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy