Çiçekçi Dükkanı Açmak(g1)

Girişimcilik konusunda ilerlemek isteyen birisi kendi işini kurmak veya var olan bir işletmeyi devralıp daha iyi bir noktaya getirmek konusunda yeterli tecrübeye erişmiş demektir. Siz de bir girişimci olarak gireceğiniz yeni sektörün Çiçekçilik işi olduğunu düşünüyorsanız bununla ilgili aklınıza takılabilecek Çiçeklik işi nasıl bir iştir, bu işin piyasa koşulları nelerdir, kar marjı yüksek midir düşük müdür sorularına cevap bulunacaktır.

Çiçek hastaya, sevgiliye, ziyarete, kız istemeye gidilirken götürülen bir hediye olduğu için yaşantının içerisinde baya bir yer kaplamaktadır. Çeşit çeşit çiçekler bulunmaktadır. Çiçeklerin türüne, cinsine ya da rengine göre kimi mesajların karşı tarafı iletilmesi söz konusudur. Herhangi bir hastaya geçmiş olsuna giderken daha sade çiçekler alırken, terfi eden bir arkadaşınıza, sevgilinize daha gösterişli çiçekler alabilirsiniz. İşte hayatımızda bunca yer etmiş çiçeği satan tarafta olmak da ticari boyutta pek de kolay bitmeyecek bir sektörün içerisine adım atmak demektir.

——-

Aslında artık herhangi bir olayın olmasına da gerek yok. Son zamanlardaki trendler, çiçek alanların büyük bir bölümü çiçekleri kendileri için aldığını ortaya koyuyor. Önemli kuruluşlar tarafından yürütülen müşteri izleme çalışmaları gösteriyor ki, insanların %67’si çiçekleri kendileri için alırken  %33’ü hediye etmek için alıyor.

Çiçekçiliğin bu kadar büyük bir iş haline gelmesi boşuna değil. Türkiye’de de süs bitkisi üretimi ve ticareti hızla gelişmektedir. Türkiye’nin süs bitkileri işlem hacminin 600 milyon dolar civarında olduğu, yine bu hacmin 100-150 milyon dolarını da ithalatın oluşturduğu tahmin ediliyor. İhracatın ise kesme çiçek dışarıda tutulursa 4-5 milyon dolar civarında olduğu sanılıyor.

Eğer çiçekleri seviyorsanız ve güzel çiçek aranjmanları yapmada doğuştan gelen sanatsal bir yeteneğiniz varsa çiçekçi dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

 Çiçekçilik Sektöründe İş Kurma Seçenekleri

Bu işe başlarken öncelikle ne çeşit bir hizmet sunmak istediğinize karar verin. Çiçekçiliğin 3 ana çeşidi vardır:

Toptancılar: çiçekçilere kesme çiçekler ve saksı bitkileri tedarik ederler. Çiçekleri dükkanlara doğrudan satabilir ve gönderebilirler veya toptan üretim ve çiçek piyasaları aracılığıyla satış yaparlar. Bazı çiçek toptancıları aynı zamanda yetiştiricilerdir. Bu türde bir iş derin bilgi birikimi, deneyim ve sermaye gerektirir. Bu nedenle yeni başlayacak olan girişimciler için uygun değildir.

Perakendeciler: müşterilerin ihtiyaçlarına göre büyüklükleri ve işlevleri değişir. ( hastane önlerindeki çiçek köşelerinden alışveriş merkezlerindeki büyük çiçekçilere kadar ) Bazı çiçekçi dükkanları düğünler, cenazeler, doğum günleri ve diğer etkinlikler için aranjmanlar hazırlamaya ve göndermeye odaklıdır. Peyzaj hizmetleri sunan çiçekçiler işadamlarına hitap ettikleri için çiçek tasarımlarını daha muhafazakâr ve dayanıklı olacak şekilde tasarlarlar. Hastane önlerindeki çiçek köşeleri ağırlıklı olarak az bakım gerektiren canlı ve hoş çiçekler satarlar. Bazıları da daha spesifik satışları tercih ederler. Ağırlıklı olarak gül satan birkaç online mağaza var.

Tedarikçiler: çiçek tasarımcılarının aranjmanları yaparken kullandıkları parçaları satarlar. Kurdeleler, vazolar, sepetler, köpükler, çelenkler, çerçeveler, stantlar ve diğer malzemeler. Bu tür bir iş kapsamlı bir envantere ve etkili bir dağıtım sistemine sahip olmayı gerektirir.

Çiçekçi dükkanı açmak için gerekenler

Çiçekçilik artık çiçek satmanın ötesine geçti. Bu işte başarılı olmak için hizmeti sağlama sürecindeki bilgi, malzeme ve emek gibi bütün unsurlara sahip olmanız gerekiyor.

Çiçekçilikte gerekli olan temel unsur çiçek tasarımındaki bilgi ve yetenektir. Çiçekler ve bitkiler hakkında en az temel düzeyde bilgi sahibi olmanız gerekir. Toprak çeşitleri, bitkileri besleme, ışık ve ısı kontrolü hakkında kapsamlı bilginizin olması sizin için faydalı olacaktır çünkü müşteriler size soru soracaklardır ve sizden tavsiye isteyeceklerdir. Aynı zamanda çiçekleri budama yöntemlerini bilmeli ve yenilikçi çiçek aranjmanları yapabilmeniz için yaratıcı ve sanatsal yetenekleriniz de olmalıdır.

Çiçek yetiştirme konusunda formel eğitim almanın size büyük faydası olacaktır. Eğer bu eğitimi alamıyorsanız kendi yerinizi açmadan önce başka bir çiçekçi dükkanında çalışarak deneyim kazanmayı çalışın. Uzmanların tavsiyelerine göre çiçekçi dükkanı açmadan önce en az üç yıllık pratik deneyiminizin olması gerekir.

Diğer işlerde olduğu gibi çiçekçilik işinde de işletme ve ekonomi konularından anlamanız gerekir.  Çiçekçilik çiçek satmaktan fazlasıdır. Bir işletmenin nasıl yönetileceğini bilmeniz gerekir; alımlar, satışlar, defter tutmalar, kazanç planlaması, yönetim giderleri, pazarlama ve müşterileri etkileme gibi. Çiçekçiliğin yaratıcı tarafıyla yönetim tarafını dengelemeniz gerekir.

Müşterilere nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Çiçekçilik müşteri odaklı bir iştir ve müşterilerle sürekli yüz yüze gelmeniz gerekir. Cana yakın olmalısınız. Bu nedenle müşterilerle iyi ilişkiler kurmaya mecbursunuz.

Çiçekçi açarken dükkan veya satış yeri, soğutma sistemi, çiçekler, bitkiler, çiçek malzemeleri ve satmak isteyeceğiniz ikincil ürünler düşünmeniz gerekenlerdir.

Dükkanınızın yeri işletmenizin kazanç sağlamasına veya iflas etmesine neden olabilir. Dükkanınızı müşterilerinizin rahatlıkla ulaşabileceği şekilde konumlandırmalısınız. Seçeceğiniz yerin araç trafiğine ve yaya trafiğine uygun olması gerekir. Bütçenizi gözden geçirin ve paranızın yetebileceği en iyi yeri bulmaya çalışın.

Maliyetler bir yana dükkanınız için en iyi yeri bulmaya çalışırken müşterilerinize yakınlık, uygun park alanı, gelecekteki genişlemeler için fırsatlar, semtin kalitesi, kişisel amaçlarınıza uygunluk gibi diğer unsurları düşünmelisiniz.

Eğer evinizi işyeriniz olarak kullanmak istiyorsanız eviniz işlek bir caddede ve diğer işletmelerin yakınında olmalıdır. Aksi takdirde hedef kitlenize ulaşmak için farklı yollar bulmanız gerekir. Belki bir internet sitesi açabilirsiniz veya pazarlama ve reklam bütçenizi artırabilirsiniz.

Ve tabi ki işletmenizi çekip çevirebilmek için gücüne ihtiyacınız var. Başlangıçta işletmenizi evden yönetmeniz mümkün. Tasarım, satış, teslimat ve yeni malzeme siparişi gibi bütün süreci siz gerçekleştirebilirsiniz.

Çiçekçi Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız çiçek piyasası hakkında bilgi sahibi olmanız şart. Eğer çiçek tasarımı konusunda becerikliyseniz, insan ilişkileriniz kuvvetliyse ve girişimci bir zihne sahipseniz çiçekçi dükkanı açmak şahane bir fikir olabilir.

1. Çiçek sektörü hakkında bilgilenin.

a. Çiçekleri sevmelisiniz.

Çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız çiçekleri sevdiğiniz varsayımını yapabiliriz. Ancak çiçekleri sevmenin dışında detaycı ve yaratıcı olmak da şarttır. Ayrıca ellerinizi iyi kullanabiliyor olmanız da faydanıza olur. Sonuç olarak buketleri ellerinizle tasarlayacaksınız.

Bununla beraber insanlarla iletişim kurma konusunda da yetenekli olmanız gerekir. Bir çiçekçi, çiçeklerle olduğu kadar müşterilerle de ilgilenmek durumundadır.

Düğün, cenaze, sevgililer günü gibi etkinliklerde zamana karşı yarışırsınız. Bu nedenle pratik zekanızı konuşturmalı ve stres altında çalışabilmelisiniz. Yani zor şartlar altında sabırlı, saygılı ve kıvrak zekalı olmalısınız.

Çiçekçi dükkanı açtığınız zaman yaratıcı olmanız da şarttır. Hem çiçek tasarımında hem de müşteri potansiyelinizi artırma konusunda yenilikçi ve yaratıcı yöntemlere başvurmanız son derece önemlidir.

b. Çiçek işiyle ilgili tecrübe edinmelisiniz.

Çiçekçilikle ilgili pek çok kurs ve eğitim bulunuyor. Bilgi ve tecrübe edinmek için bu kurslara katılabilirsiniz. Ya da bir çiçekçinin yanında çalışarak da çiçekçilikle ilgili yararlı bilgiler edinebilirsiniz.

c. Çalışarak tecrübe kazanmak iyi fikirdir.

Bir çiçekçi dükkanında çalışmak, bu iş hakkında gereken becerileri kazanmak için çok iyi bir fikir olabilir. Zira bir çiçekçi dükkanında işlerin nasıl yürüdüğünü, müşterilerle iletişim kurmanın yollarını birinci elden öğrenirsiniz. Ayrıca çiçek kurslarına gitmekten daha az maliyetli olur böyle bir şey. Çiçek kursunda size müşterilerle nasıl iletişim kurulacağı, stres altında nasıl çalışılacağı öğretilmez. Böyle şeyleri ancak kendiniz yaşayarak öğrenebilirsiniz. Sektörde çalışan biri, bir eğitmenden çok daha tecrübe sahibidir. Dolayısıyla çiçekçi dükkanına sahip bir kişi size daha çok şey öğretebilir.

d. Çiçekçi dükkanı açmanın artılarını ve eksilerini düşünün.

Çiçekçi dükkanı açmak istiyorsanız sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar dükkanda olmanız gerektiğini unutmayın. Yani günde en az 12 saat ve haftada en az 6 gün çalışmanız son derece olasıdır. Özellikle anneler günü, sevgililer günü, önemli birinin vefatı, anma günleri, öğretmenler günü, düğün, nişan gibi özel günlerin öncesinde siparişleri yetiştirebilmek için çok çalışmanız gerektiğini de unutmayın. Yanınıza bir çalışan almak istiyorsanız bu kişinin çiçekçilik konusunda bilgili olmasına özen gösterin. Müşterilerle iletişim, bir çiçekçi dükkanının en çok dikkat etmesi gereken şeylerin başında gelir çünkü.

2. İş planı hazırlayın.

a. Vizyonunuzu tanımlayın.

Bir iş kurarken kredi almak için iş planı hazırlamak şarttır. Ancak kredi çekmeyi düşünmeseniz bile bir iş planına sahip olmak çok faydalı olur. İşinizdeki misyon ve vizyonunuzu ne kadar iyi bilirseniz pazarlama, tasarım, reklam gibi şeyleri daha doğru yaparsınız.

Tipik bir iş planı şöyle olabilir:

Bahar Çiçekçilik olarak yerel çiçek yetiştiricileriyle çalışacağız. Ayrıca dükkan ve internet üzerinden satış yapacağız.”

Dört Mevsim Çiçek Evi olarak İstanbul Avrupa yakasında evlere, işyerlerine ve kurumsal etkinliklere 1 saat içinde teslimat yapabilecek bir kapasite olacağız. 365 gün boyunca hizmet verecek olan çiçek evimiz, Türkiye’de nadir bulunan çiçekleri makul fiyatlara satarak insanlara çiçek sevgisi aşılamayı planlamaktadır.”

İnternete mi odaklanacağınızı, yoksa dükkan bazlı mı çalışacağınızı bu aşamada belirlemelisiniz. Belki de iki koldan faaliyet göstereceksiniz. Bu konular hakkında belli bir perspektife sahip olmak her zaman iyidir. Ayrıca bazı çiçekçilerin sadece düğün ve cenaze gibi etkinliklere odaklandığını unutmayın. Yani tek tek çiçek satmak yerine, bir seferde 1000 çiçek satabilirsiniz. İş hayatındaki 80-20 kuralı burada da geçerlidir. Yani kazancınızın %80’ini, müşterilerinizin %20’sinden elde etmek… Ne kadar spesifik olursanız hedeflerinizi tutturma ihtimaliniz o kadar artar.

Bununla birlikte çiçekçi dükkanı açtığınız zaman kendi işinizin patronu olursunuz. Kendi kaderinizi kendiniz belirleyebilirsiniz kısaca. Başarınız, çalışkanlığınıza ve piyasayı doğru okuyabilmenize bağlıdır.

Mutlaka okuyun: 80/20 Kuralı(Pareto Prensibi) Nedir? Hayatınızı Nasıl Değiştirebilir?

b. Piyasa araştırması yapın.

Hedef müşterileriniz kim? Bu kişiler ne zaman ve nasıl çiçekler satın alıyor? İnterneti mi tercih ediyorlar, yoksa direkt dükkandan mı satın alıyorlar?

Çiçekçilik işine girmeden önce hedef müşteri kitlenizi iyi tespit ve analiz etmelisiniz. Bu kişilerin hayatında çiçeğin yerini tespit etmelisiniz. Yani bu kişiler ölüm döşeğindeki bir insana çiçek götürebilen insanlar mı? Düğünlere çelenk gönderme potansiyelleri var mı? Bu gibi bilgileri önceden öğrenmeniz, işinize daha iyi bir yön vermenizi sağlayabilir. Yani işin özü, muhatap olma ihtimaliniz olan kişilerin çiçekler özelinde davranış kalıplarını öğrenmeye çalışmalısınız.

Mutlaka okuyun: Pazar Araştırması Nasıl Yapılır?

c. Rakiplerinizi tanıyın.

Çiçekçi dükkanı sahipleri, çiçek satan internet siteleri, toptancılar, çiçek üreticileri olmak üzere bu işte faaliyet gösteren kesimleri iyi tanımanız şart. Çiçek satışında son zamanlarda internetin büyük bir üstünlüğü göze çarpıyor. Fiyat almak ya da birlikte çalışmak için internet üzerinde faaliyet gösteren satıcıları takip etmeniz yararınıza olur.

Ayrıca rakiplerinizin pazarlama ve reklam yöntemlerini de inceleyerek faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Bununla birlikte rakiplerinizin müşteri taleplerine nasıl cevap verdiğini gözlemleyerek yeni ve farklı stratejiler benimseyebilirsiniz. Örneğin son zamanlarda ufak saksı bitkileri olarak tanımlayabileceğimiz sukulentler çok moda. Bulunduğunuz şehirdeki çiçekçi dükkanları sukulent satmıyorsa ve insanların sukulent hakkında sık sık muhabbet ettiklerini gözlemiyorsanız bu durumu fırsatı çevirebilir ve şehrinizdeki sukulent satan ilk çiçekçi dükkanı olabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Rakiplerinizi Alt Etmenin 4 Yolu

d. Dükkanın tasarımına önem verin.

Eğer yaptığınız piyasa araştırması sonucu şehrinizdeki insanların büyük oranda internet aracılığı ile çiçek siparişi verdiğini gördüyseniz büyük ve kirası yüksek bir dükkan açmak zorunda değilsiniz. Yani internet üzerinden çalışacaksanız direkt tedarikçiden müşteriye çiçek temin edebilir ve bir anlamda aracı görevi üstlenebilirsiniz.

Ancak büyük ihtimalle yine de bir dükkanızın olması gerekir. Online çalışsanız bile çiçek tasarımı yapmak zorundasınız. Ayrıca müşterileri internet üzerinden cezbetmek görece daha zordur. Mis gibi kokan bir dükkanınız olduğunda sokaktan geçen insanların zihninde daha çok yer edersiniz. Bununla birlikte işlek bir semtte, şık bir çiçekçi dükkanı açmak isterseniz de kira bedellerine razı olmak durumundasınız. Bu detayı da unutmayın.

e. Isıtma ve klima sistemi bulundurun.

Dükkanınız nerede olursa olsun ısıtma ve klima sistemlerine sahip olmalısınız. Çiçekler uygun sıcaklık sağlanmadığında kuruyabilir ya da çürüyebilir.

Çiçeklerin muhafazası için en uygun sıcaklık 1-2 derecedir. Bazı çiçeklerinse -1 derecede tutulması gerekir. Çiçekler nemli havaları severler. Özellikle %85-95 nemlilik oranı idealdir. Bazı tropikal çiçekler ise sıcak havaları sever ve yaklaşık 15 derece civarında muhafaza edilmesi gerekir.

f. Gerekirse kredi çekin.

Bir iş kuracağınız zaman belli masraflarınız olur. Dükkan kirası, depozito, elektrik-su aboneliği, ekipmanlar, reklam ve pazarlama kampanyaları, sigorta; vazo, süsleme malzemeleri, kurdele gibi şeyler… Bu açıdan bankalardan kredi çekebileceğiniz gibi KOSGEB üzerinden de destek alabilirsiniz. KOSGEB çiçekçi dükkanı açmak isteyenlere de destek vermektedir.

g. Çiçek Sepeti gibi sitelerle anlaşma yapabilirsiniz.

Çiçek Sepeti gibi büyük çiçek sitelerine aylık üye olabilir ve bu site aracılığıyla sipariş alabilirsiniz. Genelde faaliyet gösterdiğiniz şehir içi siparişler alırsınız ancak lojistik durumlarına göre şehir dışına da çiçek gönderebilirsiniz. Diğer bir ifadeyle online çiçek sitelerinden bayilik alabilirsiniz.

h. Gereken hukuki işleri halledin.

Dükkan açmak için belediyeden izin almanız, iş yeri açma ve çalışma ruhsatına sahip olmanız gerekir. Bu konu hakkında bilgi almak için dükkanı açacağınız ilçenin belediyesinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

3. Çiçekçi dükkanı açma maliyetini hesaplayın

Yer seçimi, dükkanınızın büyüklüğü ve tasarımı, bulunduracağınız çiçek çeşitleri, işe alacağınız eleman sayısı gibi maliyeti etkileyen faktörler birçok kriter bulunmaktadır. Örneğin dükkanı satın almak, devralmak ya da kiralamak arasında fark vardır. Ekipman, POS cihazı, çalışanların maaşı, faturalar gibi pek çok gider kalemi bulunmaktadır. Şimdi gelin madde madde bu kalemleri inceleyelim.

Dükkanın konumu

İyi satış yapan çiçekçi dükkanları işlek semtlerde bulunur. Ayrıca gelir seviyesi yüksek bir semtte çiçekçi açmak, gecekondu mahallesinde çiçekçi dükkanı açmaktan çok daha iyi fikirdir.

İşlek bir cadde üzerindeki dükkanın kirası 3000 lira diyelim. Bu caddenin blok ötesindeki bir ara sokaktaki dükkanın kirası da 1200 lira olsun. Aradaki 1800 lira size çok gibi gelebilir, ancak işlek cadde üzerindeki bir çiçekçi daima daha çok iş yapar. Eğer sokak arasındaki dükkanı seçerseniz varlığınızı duyurmak için daha çok reklam yapmak zorunda kalırsınız ki 1800 lirayı reklam için harcamanız çok olasıdır. Bu nedenle işlek bir cadde üstünde dükkan tutmanız daha mantıklıdır.

Ayrıca düğün salonu, hastane, huzurevi gibi yerlere yakın bir noktada çiçekçi açmak da çok iyi bir strateji olur.

Mutlaka okuyun: İşiniz İçin Yer Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çiçekçi dükkanı için gerekli malzemeler

Çiçekçi dükkanında kullanmanız gereken ekipmanların sayısı azdır. Çiçekleri uygun sıcaklık ve nem ortamında tutmak için buzdolabına sahip olmanız şarttır. Dağıtım yapmak için bir aracınızın olması iyi olur. Başlangıçta motosikletle dağıtım yapabilirsiniz, ancak işler büyüdükçe dağıtım esnasında çiçeklerin zarar görmemesi için geniş bir arabanızın olması iyi olur. İşin içine araba eklenince arabanın masraflarını da dikkate almanız gerekir.

Çiçekleri sergileyeceğiniz raflar, buket ve çelenk tasarımı yapmak için kullanacağınız bıçaklar, makaslar, vazolar, süsleme aletleri, kurdeleler, saksılar, süs taşları vs. için de bütçe ayırmanız şart. Bu tür bir alışverişi bir seferliğine yaparsınız elbette. Ancak böyle ekipmanlar satan toptancılara uğrayıp her şey dahil bir fiyat alırsanız daha makul bir maliyetle karşılaşırsınız.

Ödeme Yöntemi

Kredi kartıyla ödeme alabilmek için POS cihazı satın almalısınız. Ayrıca dükkanda bilgisayar ve internet bağlantısı bulunması da işinizi kolaylaştırır. Bilgisayarı özellikle sipariş almak, müşteri mesajlarına yanıt vermek için kullanırsınız.

Çiçek

Elbette çiçekçi dükkanının en önemli unsuru çiçeklerdir. Her şehirde özellikle sabah erken saatlerde çiçek mezatları kurulur ve buralarda açık artırma usulüyle toptan çiçek satışı yapılır. Bu tür mezatları takip edebilirsiniz. Ya da üreticiden direkt olarak çiçek temin edebilirsiniz. Çiçeklerin fiyatı, türüne ve mevsime göre değişiklik gösterir. Bu detayı da es geçmemelisiniz.

Maaşlar

Bir çiçekçi dükkanında genelde en fazla 3-4 kişi çalışır. Özellikle dükkanı yeni açtığınız zaman en az 6 ay boyunca personel maaşını karşılayabilecek bir birikiminizin olmasına özen gösterin.

Tanıtım/Reklam

Çiçekleri insanlar, diğer insanlar için satın alır. Dolayısıyla işiniz direkt olarak insanlarla ilgilidir. Bu nedenle ne kadar çok kişiye ulaşırsanız o kadar çok müşteri potansiyeline sahip olursunuz. Çiçek dükkanınızı tanıtırken önce ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek görmelisiniz. Onlar da başkalarına sizi önerdiği zaman zincirleme olarak tanınırlığınız artar. Ayrıca sosyal medya üzerinden dükkanınız için hesaplar açabilirsiniz. Facebook ve Instagram bu iş için idealdir. Instagram hesabı açıp faaliyet gösterdiğiniz şehir ve semtte bulunan kişileri takip eder, düzenli olarak çiçeklerle ve özel günlerle ilgili paylaşımlarda bulunursanız insanların aklında daha çok yer edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Nasıl Reklam Yapılır?

Dilerseniz maliyet hesaplama konusunda size yardımcı olabiliriz. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz çiçekçi dükkanı hakkında bize detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için yazımıza yorum yapabilirsiniz. Uzmanlarımız mümkün olan en kısa zamanda size geri dönüş yapacaklardır.

Çiçekçilik işi karlı mı?

Çiçek işletmeciliğinin geliri ihtiyaçlara, rekabete, becerilere ve çoğu kez de konuma göre değişir.  Sürekli ve zincirleme bir işletme sistemi geliştirirseniz, hedef kitlenizi oluşturursanız ve bütün ekipmanlarınız ve malzemeleriniz tam olursa iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Çiçekçilik işiyle ilgili şöyle bir tavsiyede bulunmakta fayda var: “Çiçekçilik her ne kadar en karlı işlerden biri olsa da ilk yılınızda zengin olmayı beklemeyin. Aksi takdirde hayal kırıklığına uğrarsınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy