Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlakçı tabiri mesleği yapan kişi olarak biliniyorsa da bu mesleğin genel adı emlak danışmanı ya da gayrimenkul uzmanıdır. Çünkü günümüzde emlakçılık mesleği artık kurumsal firmalar tarafından bir çok detaya bağlı anlaşmalar ile yürütülmektedir. Bu nedenle emlak ya da gayrimenkul danışmanlığı bu meslek dalında çok daha doğru bir tabir olacaktır.

Ne istediğinize karar verin?

Emlakçı ya da emlak danışmanı olmak için ilk olarak kendinize bu işi yapmayı gerçekten isteyip istediğinizi sormalısınız. Çünkü emlakçılık mesleği son derece insani ilişkilerde bulunacağınız, bir çok farklı insan karakteri ile çalışacağınız ve son derece girişimci olmanızın beklendiği bir meslektir.

Müşterilerinizin sıkıntıları, problemleri ya da önerileri karşısında ne kadar sabırlı ya da ne kadar ilgili olabileceğinizin farkında olmanız gerekir. Bu soruların cevapları sizi tatmin ediyor ise emlakçı olmak için ihtiyacınız olan eğitimleri alabilirsiniz.

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Eskiden emlakçı olmak için herhangi bir bir nitelik ya da eğitim şartı gerekmiyordu. Herhangi biri çevresi olduğu taktirde bu mesleği yerine getirebilecek yetkiyi doğrudan alabilmekteydi. Ancak günümüzde emlakçı olmak için bir diploma ya da sertifika almanız gerekmektedir.

Emlak danışmanı ya da emlakçı olmak istiyorsanız bunun eğitimi için bir üniversiteye ya da özel kurslara gidebilirsiniz. Bununla birlikte İSMEK (İstabul Meslek Edindirme Kursları) gibi belediyelerin açmış olduğu meslek edindirme kurslarına giderek de emlakçı olabilir ve ilgili sertifikayı alabilirsiniz.

Emlak Danışmanı Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

İyi bir emlakçı olmak için satış-pazarlama, iyi insan ilişkileri, çeşitli iletişim teknikleri, kişisel gelişim ve beden dili gibi bir çok farklı niteliği bünyenizde bulundurmanız gerekmektedir. Bu nitelikler bir çok seminer ve kurs programında verilmektedir.

Emlak danışmanı olan kişiler sürekli eğitime ve kendini geliştirmeye açık kişiler olmalıdır. Çünkü her müşteri farklı bir satış ve pazarlama metodu gerektirmektedir. Bu nedenle meslek hayatınız boyunca sürekli yeni şeyler öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye açık olmalısınız.

İyi bir emlak danışmanı olmak için,

  • Müşteri portföyünüzü bilmeli ve bulunduğunuz bölgeyi tanımalısınız.
  • Müşteri analizi yaparak kişiye göre ihtiyaçları önceden belirleyebilmelisiniz.
  • Kesinlikle ikna kabiliyetiniz yüksek olmalıdır.
  • Bölgenizde bulunan diğer rakiplerinizi tanımalısınız.
  • Zaman planlamasını iyi yapabilmelisiniz.
  • Hangi seviyede olursa olsun müşterilerinizi küçümsememelisiniz.
  • En önemlisi ise iş etiğine saygı göstermelisiniz. Sizinle aynı mesleğe sahip kişileri kesinlikle kötülememelisiniz.

Emlakçı olmak için doğrudan bir sınava girmek gerekiyor mu?

Emlakçı olmak için kpss ya da benzer şekilde bir sınava girmeniz gerekmemektedir. Çünkü bu eğitimi alırken zaten çeşitli sınavlara ve mülakatlara tabi olacaksınız. Yani kısaca belirtmek gerekirse doğrudan bir sınav gerekmemektedir ancak eğitim sırasında sınavlar olabilir.

Üniversite eğitimi alarak emlak danışmanı olmak istiyorsanız üniversitelerin emlak yönetimi bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Bunun için yüksek öğrenim sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Ayrıca gerekli sınavlara girerek emlak müşaviri olabilir ve yetki alanınızı genişletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy