Farklı İş Fikirleri g1

Piyasada yaygın olan bir iş fikrini benimsemek kolaydır ama farklı bir fikir üretmek için cesaretli ve sabırlı olmanız gerekir. Müşterilerine farklı bir şey sunmayan küçük ölçekli bir işletme olmak istemezsiniz. Bunun yerine hayatınızda eksik olan bir şeyi düşünün. Şu anda sizi ya da sevdiğiniz insanları etkileyen bir şey var mı? Sorunu belirlediğinizde ve bu sorun için çözüm ürettiğinizde ortaya attığınız fikir yüzlerce insanın hayatını kolaylaştırabilir ve iş hayatınızda başarılı olmanızı sağlayabilir.

2019 yılında kendi işinizi kurmak için ilhama ihtiyacınız varsa ezberleri bozan bu şirketlerden kopya çekebilir ve hangi sorunları çözebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Farklı İş Fikri 1. İntikamını alan işletme

I Do Now I Don’t şirketinin arkasında ilginç bir hikaye yatıyor. Şirketin kurucusu, nişanı atınca 10.000 $’lık yüzüğü kuyumcusuna geri satmaya çalışmış ama kuyumcusu yüzüğe sadece 3.500 $ biçmiş. Şirket şu anda internetten az kullanılmış mücevher ve diğer aksesuarlar satıyor. Şirket, satıcıdan daha fazla, alıcıdan ise daha az para isteyerek komisyoncuları aradan mümkün olduğunca çıkarmaya çalışıyor.

Farklı İş Fikri 2. Parti (temizleme) komitesi

Büyük bir partiden sonra çoğu insan genellikle evin dağınıklığını toplamak istemez. İşte tam da bu noktada Hangover Helpers devreye giriyor. Bu şirket, partiden sonra kalan enkazı toplamakla kalmıyor aynı zamanda da kendinizi iyi hissetmek için size kahvaltı (isteğinize göre) hizmeti de sunuyor.

Farklı İş Fikri 3. Ambalajsız alışveriş

Tüketiciler, ürünlerin ambalajlanma sürecinde harcanan enerji konusunda artık daha da çok endişeleniyor. Koliler, plastik, strafor ve torba bağları genellikle geri dönüştürülmüyor, bu da çevresel atığa yol açıyor. New York merkezli sıfır atık mağazası Package Free Shop’un bu konuda oldukça parlak bir fikri var. Tek kullanımlık plastik ürünler yerine partik ve basit alternatifler sunuyor. Şirket açıldığından beri yaklaşık 597. 640 tane plastik pipet, 851. 950 tane plastik çanta ve 490. 856 tane de geri dönüştürülemeyen bardakların çöplüğe gitmesini engellediği tahmin ediliyor.

Farklı İş Fikri 4. Bedava öğle yemeği (pazarlama imkanı ile birlikte)

Manhattan merkezli Lunchspread şirketi, insanların bedava yiyeceğe olan isteğini alıyor ve bunu yerel restoranlar için harika bir pazarlama stratejisine dönüştürüyor. Bu şirket, yeni kurulmuş ve çok bilinmeyen şirketlere müşteri tabanlarını oluşturmalarına yardım ediyor. Bulundukları bölgedeki işletmelerle hoşlanacakları yiyecekleri eşleştiriyor ve bu şirketlerin kapısına bedava yemekler gönderiyor. Yemekler ilgili yere ulaştıktan sonra yemeği yiyen kişiler bir anket dolduruyor. Daha sonra Lunchspread, aynı gruba tekrar yemek göndererek onları şaşırtıyor.

Her siparişin yanına kupon ve restoranla ilgili bilginin yazdığı kart koyuluyor. Bu şekilde yemeğinizin nereden geldiğini öğrenebilir, siz ve çalışanlarınız yemeği beğendiyseniz restorandan tekrar sipariş verebilirsiniz.

Farklı İş Fikri 5. Esnek, paylaşılabilen iş alanları

Çalışanların ve girişimcilerin işlerini istedikleri yerden yapması ve yönetmesi teknoloji sayesinde her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Bu şekilde işletmelerin kendine ofis kiralamasına da gerek kalmıyor.

WeWork, ofisi olmayan çalışanlar için çalışma alanları ve serbest çalışan bireylerle büyük şirketlere  esnek ve aylık üyelik imkanları sunuyor. Evde çalışmak istemeyen serbest çalışanlar civardaki kahvecidense daha güvenilir bir çalışma alanına kavuşurken şirketler ve diğer ekiplerin de işbirliği yapma ve toplantı ya da etkinlik düzenlemek için uygun bir alanı oluyor.

Farklı İş Fikri 6. Evcil hayvan sahiplenme için uygulama

Ünlü flört uygulaması Tinder’da kullanıcılar muhtemel partnerlerini seçerken sayfaları dolaşırken evet ya da hayır seçeneğini kullanıyor. Aynı fikirle yola çıkan BarkBuddy uygulamasında da sizin için en uygun köpeği bulup sahiplenme imkanını sunuyor. Kullanıcılar uygulamaya nasıl bir köpek istediğini belirtiyor ve daha sonra da yakınlarında yaşayan köpeklerin profilini gezerek istediklerini seçebiliyor. İstediğiniz köpeği bulduğunuzda uygulama aracılığıyla buluşup müstakbel köpeğinizle tanışabilirsiniz.

Şirket, uygulamayı kullanan herkesin köpek sahiplenmesine izin veriyor. Onaylanabilmek için ilk önce hayvan sahiplenen kişi profili oluşturmanız gerekiyor. Profiliniz onaylanmazsa hayvan sahiplenemiyorsunuz.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri

Farklı İş Fikri 7. Seç, beğen, al eğitim menüsü

Okula geri dönmeyi ya da becerikli olduğunuz bir alanda başkalarına ders vermeyi hiç düşündünüz mü? 2011 yılında kurulan Skillshare sayesinde bu iki hayalinizi de gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Şirket, uzmanlara seçtikleri konuda kısa videolar aracılığıyla internetten kurs verme imkanı sunuyor. Öğrencilerse bu kursları istedikleri hızda takip edebiliyor ve geri bildirim almak için sitedeki insanlardan yardım alabiliyor. Öğrenciler isterse videoları telefonlarına ve tabletlerine de indirip daha sonra izleyebiliyor.

Üniversitelerin pahalı ücretleri karşısında Skillshare’e aylık sadece 10 $ ödüyorsunuz ve ilk 14 gün de ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Bu ücretin yarısı şirketin öğretmenlerine ödeniyor. Siz de herhangi bir konuda uzmansanız bu siteyi kullanarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Skillshare ayrıca bağışta da bulunuyor: Şirketin internet sitesine göre alınan her yıllık üyeliğe karşın Skillshare, şirketin burs programı aracılığıyla bir öğrenciye ücretsiz üyelik veriyor.

Farklı İş Fikri 8. Seyahat boyu yiyecek ve ihtiyaçlar

Bazı insanlar her şeyin en büyüğünü almayı severken Minimus bu konuda farklı düşünüyor. 10 yıldan fazladır piyasada olan şirket, aralarında seyahat boyu tuvalet malzemelerinin ve kişiye özel hazırlanan yiyeceklerin olduğu 2.500 tane farklı ve her biri ayrı paketlenmiş ürün sunuyor.

Şirket, New York Hampshire şehrine yaptıkları seyahat sonucunda ne kadar fazla ürün tükettiğini gören Shraters ailesi tarafından kuruldu. Şirketin şu anda Los Angeles’te iki büyük deposu ve onlarca çalışanı bulunuyor. Bireysel ürünlere ek olarak Minimus ayrıca özellikle farklı kullanıcılar için hazırlanmış setler de sunuyor. Örneğin; bebek ve aile setleri, açık hava ekipmanları, ilk yardım setleri ve askeri personelin kullanabileceği setler yer alıyor.

Farklı İş Fikri 9. Kiralık seyyar tuvaletler

Bazı etkinlikler için klasik yeşil renkli ve daracık tuvaletler yeterli olmuyor. ElizaJ, dışarıda düzenlenecek herhangi bir etkinlikte kullanabileceğiniz ferah ve temiz seyyar tuvaletler kiralıyor.

ElizaJ’nin her tuvaletinde taze çiçekler, marka sabunlar ve losyonlar, hasır sepetler, oda parfümü ve temiz su bulunuyor. Seçeneklerden birisi olan The Powder Room konseptinde 350 kişiye kadar etkinlik düzenlenebiliyor ve tuvaletleri en lüks restoranlardakilere rakip olacak nitelikte tasarlandı. ElizaJ, diğer girişimcilerin de bu imkanları müşterilerine sunabilmesi için franchise hizmetin vermeye de başladı.

Farklı İş Fikri 10. Kişiye özel masa ve kart oyunları

Kendi Monopoly ya da Clue dünyalarını yaratmak isteyerek büyüyen çocuklar, bu hayalini The Game Crafter ile gerçekleştirebiliyor. İnternette tasarladığını oyunları basma imkanı sunan şirket, oyunculara kendi masa oyunlarını ve kişiye özel kart oyunları yaratma fırsatı sunuyor.

Bir oyunu tasarlamak ve yayınlamak oldukça zordur. 2009 yılında kurulan The Fame Crafter şirketi, şablonlar, kullanım kılavuzları, videolar ve kalite kontrol araçları yayınlayarak bu süreci hem basitleştiriyor hem de müstakbel oyun tasarımcılarının kaliteli bir eser ortaya koymasını sağlıyor. Kullanıcılar da böylece herhangi bir oyunun istedikleri kadar kopyasını satın alma imkanına erişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy