İnteraktif Pazarlama Nedir, Türleri Nelerdir?

İnteraktif Pazarlamanın Tanımı

İnteraktif pazarlama etkileşimli pazarlama olarak da bilinmektedir. Buradaki ana amaç potansiyel müşteri eylemlerine odaklanmaktır. Yani aslında birebir pazarlamanı bir uygulaması olarak da düşünülebilir.

Etkileşimli pazarlama, müşterilerin davranışları ve tercihleri ​​tarafından tetiklenen pazarlama girişimlerini içerir; bu nedenle, geleneksel kampanya temelli pazarlama çabalarından önemli bir değişim. Müşteri merkezli bir strateji olan etkileşimli pazarlama, müşteri eylemlerine tepki vermeyi ve onların beklentilerini ve taleplerini karşılamaya çalışmayı içerir.

Pazarlamacıların başarılı etkileşimli pazarlama çabalarını başarabilmeleri için, 360 derecelik eksiksiz müşteri görüşleri sunan ileri teknolojiye erişmeleri gerekir.

İnteraktif Pazarlama Türleri

Etkileşimli pazarlama birçok türde girişimi içerir. Pazarlamacılar, görsel hikaye anlatımı, kişiselleştirilmiş içerik, katmanlı bilgiler ve iki yönlü etkileşim gibi dinamik içeriklerle müşterilerle etkileşim kurabilir . Hangi tür etkileşimli pazarlama girişimini uygularsanız uygulayın, amaç, içeriği müşteriler için ilgi çekici ve alakalı hale getirmektir.

  • Etkileşimli Hikaye Anlatma – Pazarlamacılar, içerikle mümkün olduğunca dinamik olma fırsatlarını yakalayabilir; bu, bir blog yayınına animasyon veya Infographic eklemek veya karışık medya öğelerini içeren hikaye anlatımından kaynaklanan yerel reklamlar oluşturmak anlamına gelebilir . Daha fazla bilgi paylaşmaya ve keşfetmeye izin veren metin bölümleri, video ve ses klipleri ve etkileşimli bileşenlerle uzun biçimli yayınları ve gelişmiş açılış sayfalarını ayırın.
  • Kişiselleştirilmiş İçerik – Kişiselleştirilmiş, alakalı içerik ve teklifler sunmak amacıyla müşterilerin demografik özellikleri, coğrafi verileri, yaşam döngüsü bilgileri ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için gelişmiş teknolojiyi kullanın. Birey olarak müşterileriniz hakkında mümkün olduğunca çok şey bildiğinizde, onlar için en anlamlı deneyimleri yaratabilirsiniz. Müşteriler, uygun şekilde kişiselleştirildiğinde içerikle daha eksiksiz bir şekilde bağlantı kuracak ve içerikle paylaşarak daha fazla etkileşime girebileceklerdir.
  • Katmanlı Bilgi – Müşterileri eğitmek pazarlamacılar için en önemli öncelik haline gelmiştir ve etkileşimli pazarlama,  artan içerikler sunarak tüketiciler için bilgi katmanlamanın akıllı bir yoludur . Pazarlamacılar, okunması kolay hızlı alımlarda bilgi parçacıkları sağlayarak ve daha sonra bir konu hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek isteyen kitle üyelerine daha ayrıntılı, bilgilendirici içerik sunarak marka öyküleri anlatabilirler.
  • İki Yönlü Etkileşim – İki yönlü etkileşim girişimleri etkileşimli pazarlamanın merkezinde yer alır, çünkü tüketicilere aktif katılım için bir araç sağlarlar. Örneğin, kısa sınavlar, hesap makineleri, dallanan içerik, oyunlar ve etkileşimli videolar gibi etkileşimli araçlar, kitleye daha güçlü bir deneyim sunar.

İnteraktif Pazarlamanın Zorlukları

Mutlu bir adam manifatura dışarı uçan smartphone sosyal medya uygulama simgeleri kullanarak

Etkileşimli pazarlamayı kullanırken pazarlamacıların aşması gereken engellerden biri, tüm müşteri verilerine erişimin olmamasıdır . Tüm kaynaklardan bireysel müşteri zekası olmadan pazarlamacılar müşterileri tam olarak göremezler. Aslında, etkileşimli pazarlama, farklı müşteri verilerine sahip kuruluşlar için inanılmaz derecede zor bir girişimdir; depolardaki veriler, CRM sistemleri, iletişim merkezi uygulamaları, veri gölleri ve çevrimiçi ve sosyal etkinlikler sessiz kalır ve kuruluşlar, mevcut her kaynaktan verileri toplayan bir müşteri deneyimi platformuna sahip olmadıklarında müşterileri bireysel düzeyde tanımak için mücadele eder.

Etkileşimli pazarlamanın diğer zorlukları  arasında, günümüzde mevcut olan tüm içerik nedeniyle kitlenin dikkatini çekmek, görüntüleyenleri potansiyel müşterilere dönüştürmek, pazarlama çabalarını daha müşteri odaklı hale getirmek, içeriğinizin erişimini artırmak ve pazarlama otomasyonuna ulaşmak yer alıyor.

İnteraktif Pazarlamanın Yararları

Etkileşimli pazarlama kullanmanın, özellikle tüketicilerin şirketlerin beklentilerini aşmasını bekledikleri önemli avantajları var. Etkileşimli pazarlama ile kuruluşlar, zaten ürüne ilgi duydukları ve pazarlamacıların eylemlerine yanıt verebildikleri için müşteri ihtiyaçlarını karşılama şanslarını arttırır. Etkileşimli pazarlama, müşteri davranışları ve isteklerinden kaynaklandığı için riski azaltır ve satışları artırır. Etkileşimli pazarlama ile ilişkili kişiselleştirme, daha fazla dönüşüm ve daha yüksek gelir sağlar. Genel olarak, interaktif pazarlama satışları artırabilir , müşteri memnuniyetini artırabilir , pazarlama maliyetlerini düşürebilir ve otomatik pazarlamaya kapı açabilir.

İnteraktif Pazarlama Bilgileri

Etkileşimli pazarlama hakkında daha fazla bilgi için blogumuzu ziyaret edin . Size kolaylık sağlamak için aşağıdaki en son etkileşimli pazarlama yayınlarımızdan üçüne bağlantı verdik:

Kaynak: 1 (3 October 2016)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy