Kötü Liderlik Özellikleri ve Örnekleri

Herhangi bir liderin kötü bir lider olması beraberinde bazı özelliklerin göze batması anlamına gelir. Bu da dışardan bakıldığında bir liderin iyi mi kötü olduğunu anlamayı kolaylaştırır. Bu makalede kötü liderlik özellikleri farklı örnekler üzerinden ele alınarak kötü bir liderin bu davranışları düzeltmesine yönelik eleştirilerde bulunulacaktır. Herhangi bir yerde çalışan biriyseniz hiçbir kötü liderle karşılaşmamanız neredeyse imkansızdır. Bu alanda korkunç patronların olduğu birçok çekilmiş ve başarıya ulaşmıştır. Siz de bir liderseniz ya da lider olma yolunda ilerleyen biriseniz aşmanız gereken alışkanlıkların neler olduğunu öğrenip kendinizi aşmanızın zamanı gelmiş de geçiyor olabilir.

6 Kötü Liderlik Örneği

1. Mevcudiyet eksikliği

Bu oldukça basit ama şaşırtıcı bir şekilde birçok lider tarafından göz ardı ediliyor. Ekibinizin ve çalışanlarınızın haftada altmış saat çalışmasını bekliyorsanız, ancak aynı çalışkan saatleri kullanmıyorsanız, düşmanlığın artmasını bekleyebilirsiniz.

Düzenli olarak uzun hafta sonları ve molalar vermek iyidir – belki seksen saatlik bir hafta çalışıyorsunuz ve her Pazartesi gününü her ay çıkarıyorsunuz – ancak çalışanlarınız için olduğu kadar sıkı çalıştığınız açık olmalıdır. Bir lider olarak, genel misyonunuza aktif olarak katkıda bulunmanız  ve  insanların bunu görebilmesi ve anlayabilmesi önemlidir. Bu, mümkün olan yerlerde ofiste fiziksel olarak bulunmak ve çalışanlara işinize bir pencere açmak anlamına gelir.


(CEO’muz, liderlerin sıklıkla nasıl yanlış anlaşıldığına dair harika bir makale yazdı ve önerisi, liderlerin “yüksek sesle çalışması” için çalışanların yaptıklarını daha iyi anlayabilmeleriydi.)

2. Yön eksikliği

Bu çok korkutucu. Liderler bir şirketin gittiği genel yönü anlamadıklarında (büyüme hedefleri nedir, oraya nasıl gidersiniz, nasıl ayakta kalabilirsiniz), bu çalışanların inanç eksikliğine yol açar. İnsanlar şirketin tüm amacını ve orada çalışmanın nedenini sorgulayacaklar.

CEO iseniz, muhtemelen bu bilgileri biliyorsunuzdur. Bunun şirket genelindeki güncellemelerle çalışanlara açıkça aktarıldığından emin olun. Eğer içindeyseniz, liderlik ekibi , sık sık gitmek arasında bu bilgiler için konum. Şirketin genel planını ve bölümünüzün şirkete nasıl bağlandığını anlamalısınız. Bunu düzenli planlama toplantıları ve haftadan haftaya organik güncellemeler yoluyla ekibinize iletin.

3. Şeffaflık eksikliği

İnsanlar, güvensizlikleri koklamak için inanılmaz derecede akut bir yeteneğe sahiptir. Liderler bilgiyi saklıyorsa veya daha da kötüsü, gerçeği yanlış temsil ederse, çalışanlar öğreneceklerdir. Ve güveni kıracak. Liderlerine güvenmeksizin insanlar çabucak hayal kırıklığına uğrarlar ve azalırlar. Lider  olarak mümkün olduğunca şeffaf olmaya çalışın . Bu, bazen işten çıkarmalar veya ağır kayıplar gibi zorlu zamanlarda bazen zor olabilir, ancak o zaman en önemlisidir. Herkesi aynı sayfada tutar, söylenti değirmenini susturur ve korkuyu azaltır.

4. Yetki eksikliği

Patronluk patronlarının tespit edilmesi kolaydır ve hızla dayanılmaz hale gelir. Genellikle diğer liderler, çalışanlar, müşteriler, müşteriler vb.İle yetki sahibi olmayan lider daha az açıktır.

Ancak, bu liderler aynı derecede sinir bozucu olabilirler. Zor kararlar etrafında dans ediyorlar, gerçekleşmesi gereken etkili değişiklikler yapmıyorlar ve zayıf geri bildirim veriyorlar.

Tüm bunların olumsuz vuruş etkileri vardır ve takım tükenmişliğine, verimsiz süreçlere ve büyüme eksikliğine yol açabilir. Lider olarak kendinize danışın. Ekibinizdeki zayıf noktaları tespit ettiğinizde, dürüst ve değerli geri bildirim sağlıyor musunuz? Takımınızı başarı yönünde açık ve alçakgönüllü bir şekilde yönlendiriyor musunuz? Eğer yapmadığınızdan endişe ediyorsanız, bu zor kararlara nasıl yaklaştıklarına dair bir akran (tercihen bu zayıflıklara sahip olmayan bir lider) ile sohbet etmeyi deneyin.

5. Dinleme becerilerinin eksikliği

Eğer bir liderseniz, çalışanların size “başka bir çalışan gibi” davranmayacağını kabul etmelisiniz. Şirketinizdeki en üst düzey kişilerden birisiniz (en üst düzey kişi olmasa da ), bu nedenle insanlar dürüst fikirlerini, geri bildirimlerini ve girişimlerinizle çelişkilerini dile getirmeye istekli olmayacaklardır.

Bunun neden sorunlu olduğunu görmek kolaydır. Liderlerin büyük değişiklikler yapmak için büyük bir yetki ve gücü vardır, ancak bu değişiklikler hakkında acımasızca dürüst geri bildirim alabilen kişilerdir. Söylentiler ve sorular duyabilirler, ancak nadiren doğrudan çelişkili geri bildirim alırlar. Liderseniz, insanların size tamamen dürüst geri bildirimde bulunmaktan çekineceklerini unutmayın. Ve eğer bunu istemezseniz, neredeyse asla istemeyeceklerdir. Bu nedenle, geri bildirim istemek ve konuşanları gerçekten dinlemek önemlidir. Sizinle aynı fikirde değillerse  , sohbete sorgulama ile yaklaşın  (sadece kendi fikrinizi savunmak ve nasıl yanlış olduklarını göstermek yerine).

6. İnanç eksikliği

Kimse mikro yönetmekten hoşlanmaz, ancak bir liderin temelde bir çalışanın görüşlerine ve uzmanlığına inanmaması daha da kötüdür. Tamamen moral bozucu ve bireyin profesyonel gelişimini engelliyor.

Lider olarak, işinizin her alanında uzman olamazsınız. Sadece zamanın yok. Yapmış olsanız bile, tek bir kişi olarak bir işi bütünsel olarak ileriye taşımak için gereken görüş çeşitliliğinden yoksundur.

Bu yüzden farklı alanlarda uzman işe alırsınız. Eşsiz uzmanlıklarıyla, tüm şirketinizin başarılı olmasına yardımcı olurlar. Konu uzmanlarınızı işin kendi köşesine sahip olmaları için bırakın. Gerektiğinde onlara meydan okuyun, ancak yaptıkları işi başardıkları takdirde, onlara ve süreçlerine inanın. Muhtemelen onlar işe alınmıştır (ve hala istihdam edilmektedir) çünkü şirketinize değer katmaktadırlar.

Sonuç

Lider olmak kolay değil. Gelmesi zor olan benzersiz ve çok yönlü bir beceri seti gerektirir . Ancak, “doğal liderler” varken, liderlik becerileri geliştirilebilir. Umarım bu makale bir lider olarak kendi eylemlerinizi ve zanaatınızı daha da geliştirmek için kendinize nasıl meydan okuyabileceğinizi düşünmenize yardımcı olmuştur.

Herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümlerine bir not bırakın!

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy