Nalbur Dükkanı Açmak(g1)

Nalburiye ve Hırdavat malzemeleri konusunda yeterli bilgiye sahipseniz siz de bir nalbur dükkanı açarak satacağınız ürünlerden yüksek karlar elde edebilirsiniz. Girişimcilik sadece bir sektörde değil birçok farklı sektörde yatırımlar yapmayı gerektirebilir. Birçok girişimde olduğu gibi iş kurmak isteye kişiler başlangıçta bir süre işin rayına oturması için sabretmelidir. Tabi bu süreyi minimize etmek öncesinde hazırlayacağınız bir iş planı ve bu plana sadık kalarak atılan ardımlarla mümkün olabilir. Bu içerikte size nalbur dükkanı açmakla ilgili tüm detaylar en ince ayrıntısına kadar anlatılacaktır.

Ev inşaatı, evdeki ya da ofisteki herhangi bir şeyin tamiri, bakımı için ihtiyaç duyulacak en temel malzemeler nalbur dükkanlarından temin edilebilen malzemelerdir.

Nalbur dükkanı sahibi olan kişiler kimi elektrik malzemelerini, neredeyse tüm inşaat malzemelerini, hırdavat kategorisi altında bulunan malzmeleri, ev dekorasyonu için gerekli olan her şeyi, bahçe bakımı ve düzeni için gerekli olan ürünleri bu dükkanlarda satabilir.

Siz de kendi nalbur dükkanınızın sahibi olmak istiyorsanız “kendin yap” modasının popüler olmaya başladığı bir süreçte bu adımı atmanız doğru olacaktır. Hatta işi daha büyük boyutlara taşıyarak toptan satış yapma adımını bile atabilirsiniz. Bunlar elbette biraz da alacağınız kritik kararlara ve ayıracağınız sermayeye göre farklılık gösterecektir. Bu içerikte Nalbur dükkanı açmanın maliyeti, dükkanın nasıl açılacağı ve gerekli belgeler detaylıca anlatılmıştır.

————

Nalbur dükkanı nasıl açılır?

Nalbur dükkanınız için agresif reklam kampanyası hazırlayın ve eğer yapabiliyorsanız düşük fiyat imajı oluşturmaya çalışın ve alışveriş kolaylığı vurgusu yapın.

Suya atlamadan önce boğulmamak için yüzme bilmeniz gerekir. Nalbur dükkanı açmak ve işletmek için yeterli deneyime sahip olup olmadığınızı kendinize sorun.

Daha önceden nalbur dükkanı olarak kullanılmış bir yeri almayı düşünüyorsanız bu dükkanın neden satıldığını öğrenin. Dükkanın satış hacmini öğrenmeye çalışın. Fiyatlar düşük mü yoksa yüksek mi? Ve bunun arkasında ki nedeni öğrenin. Ayrıca pazar fiyatını kontrol edin ki mülk sahibinin size karşı dürüst olup olmadığını anlayın. İyi bir anlaşma yapabilmek için pazarlık yapmayı unutmayın.

Nalbur dükkanı açmak için yer seçimi yaparken şu adımları göz önünde bulundurun: bulunduğunuz bölgenin gelişme olasılığı, müşteri tabanınızın yaşı ve geliri, bölgenizdeki rekabet ve bölgeye ulaşılabilirlik.

Bölgenizdeki rekabeti araştırın. Etrafınızdaki diğer oyuncuların güçlü ve zayıf yanlarını öğrenin. Rakiplerinizle nasıl rekabet edeceğinizi belirleyin.

Ortalama bir nalbur dükkanının büyüklüğünü 150-300 metrekare olması gerekir. Kullanım alanınızı tam kapasite kullanabilmek için raflar ve vitrinler koyun. Ne kadar fazla malzeme koyarsanız o kadar çok müşteriyle temas kurarsınız. Bu da satışlarınızın artacağı anlamına gelir.

İnsanların algısı sektöre büyük oyuncuların hakim olduğu yönündedir. Ama bu sadece bir algıdır. Her ne kadar satış zincirleri bu sektör için önemli olsalar da bu bütün perakende dağıtım kanalını kontrol ettikleri anlamına gelmez. Daha büyük pazar payına sahip olabilirler fakat küçük ve orta ölçekli nalbur dükkanları da kendi paylarına düşen kısımları alırlar. Aslında çalışmalar gösteriyor ki bağımsız nalbur dükkanları büyük zincirlerle başarılı bir şekilde yarışabiliyor. Bazı durumlarda tüketiciler bağımsız nalbur dükkanlarını kişisel yaklaşımları sebebiyle daha iyi görürüler.

Stoklarınızı üç kaynaktan sağlayabilirsiniz. Birincisi tam hizmet veren nalbur toptancıları, ikincisi imalatçılar ve üçüncüsü ikincil veya özel distribütörler. Bağımsız nalbur dükkanlarının büyük çoğunluğu genellikle toptancılar aracılığıyla malzemelerini satın alırlar. Toptancılarla çalıştığınız zaman bonus olarak pazarlama ve reklama desteği de alırsınız.

Hedef pazarınız bölge halkı olmalıdır. Aynı şekilde ürün envanteriniz de onların tercihlerine ve ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Tatmin edici müşteri ilişkileri sağlamak için iyi personel hizmetleri sunmalısınız. İşe aldığınız ve eğittiğiniz personelin ev dekorasyonu ve inşaatı konularından anlaması gerekir.

Nalbur dükkanı açmak için gerekli belgeler

1-Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi

2-2 adet fotoğraf

3-Tapu fotokopisi.

4-Yapı kullanma izni kağıdı.

5-Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.

6-Vergi levhası fotokopisi.

7-İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)

8-Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.

9-İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak

10-Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.

11-İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.

12-Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.

13-İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )

14-C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

Nalburiye açma maliyeti

Maliyeti etkileyen birçok değişken olduğundan açmak istediğiniz dükkan ile ilgili bize ayrıntılı bilgi verdiğiniz takdirde sizin için bir maliyet hesaplayabiliriz. Bunun için yazımıza yorum bırakmanız  yeterli.

2

Nalbur, ev tamiratında ve inşaat yapımında gerekli olan malzemelerin temin edildiği dükkandır. Kişilerin evle ve bahçeyle ilgili malzeme ihtiyaçlarını nalburlar karşılar. Nalbura halk arasında hırdavatçı da denir. Nalburlar genelde mahalle aralarında açılan dükkanlardır. Günümüzde büyük yapı marketler ne kadar sektör içinde bulunsalar da insanlar nalburları mahallelerde olmaları ve her aradıklarını bulabilmeleri sebebiyle tercih ediyorlar. Siz de kazançlı bir yatırım yapmak istiyorsanız nalbur dükkanı açmayı düşünebilirsiniz.

Nalbur Dükkanı Nasıl Açılır?

İçindekiler

Nalbur dükkanı açmak için öncelikle vergi dairesi ve belediyede yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Nalbur Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah belgesi
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izin kağıdı
 • Kiralık bir dükkansa kira kontratı aslı veya noter onaylı fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili esnaf odası veya ticaret odası kayıt fotokopisi
 • Sigorta veya Bağkur belgesi ya da emeklilik cüzdan fotokopisi
 • Aynı adreste daha önceden verilmiş bir açma ruhsatı varsa bunun belediyeye teslimi
 • İtfaiyeden alınan “Yangın önlemi alınmıştır” raporu
 • Emniyet Müdürlüğüne kimlik bildiriminde bulunulduğunu gösteren kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 • Şirket olması durumunda imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Geçerli tarihe sahip sabıka kaydı

Nalbur Dükkanı Açarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Nalbur dükkanı açarken öncelikle dükkanınızın yerini belirlemelisiniz. Yer belirlerken araştırdığınız bölgenin gelişmekte olan bir bölge olmasına dikkat edin.
 • İş yerinizi ulaşımı da kolay olmalıdır. Ayrıca bölgede rekabet edebileceğiniz iş yerlerini ve rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini araştırın.
 • Nalbur dükkanınızı tuttuktan sonra gerekli izinleri alarak toptancılarla anlaşmanız gerekiyor. Gerekli tedarikçi toptancı ve firmalarla anlaşmalar yaparak ürünlerinizi alabilirsiniz.
 • Nalbur dükkanı açtığınızda dükkanınızın olduğu bölgeyi iyi bilmelisiniz. Müşteriler size çevredeki inşaatlar, ustalar hakkında sorular sorabilirler. Vereceğiniz bilgiler bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir.
 • Toptan satış yapabilmek için müteahhit, usta ve inşaatçılarla iletişim kurun ve bu kişilere ürünleri daha indirimli vererek sizden alışveriş yapmaya alışmalarını sağlayın.
 • Satacağınız ürün yelpazesi geniş olduğu için en az 150 veya 200 metrekare bir dükkana ihtiyacınız olacak.
 • İşe alacağınız ortalama matematik bilgisine sahip bir eleman, istihdam etmeniz için yeterli olacaktır.
 • Reklam kampanyalarına önem verin. Düşük fiyattan ürün satıyormuş imajı oluşturmaya çalışın.
 • Daha önceden nalbur olarak kullanılmış bir dükkanı tutacaksanız, bu dükkanın neden kapandığını öğrenin.
 • Ürünlerinizin çeşitliliğini bulunduğunuz bölgedeki müşterinin potansiyeline göre belirleyin.

Fikir Almakta Fayda Var: En Modern Dükkan İsimleri

Nalbur Toptancıları

Bir nalbur dükkanı işletecekseniz stoklarınızı üç kaynaktan sağlayabilirsiniz. Birinci tercihiniz tam hizmet veren nalbur toptancıları olabilir. İkinci çalışabileceğiniz kişiler imalatçılardır. Bir diğer çalışma grubunuz özel distribütörlerdir. Bağımsız nalbur dükkanlarının önemli bir bölümü toptancılarla çalışırlar çünkü toptancılar size pazarlama ve reklam desteği de verirler. Toptancılar, kendilerinden alacağınız ürünlerde size belli kampanyalar uygular. Belli alımlarda iskonto ve ürün hediyesi gibi seçenekler sunabilirler. Planladığınız alımın üzerinde olsa da bu tür kampanyalardan yararlanmanızda fayda vardır.

Nalbur Dükkanında Satabileceğiniz Ürünler

 • Otomotiv malzemeleri
 • İnşaat malzemeleri
 • El aletleri
 • Elektrikli takımlar ve aksesuarlar
 • Hırdavat malzemeleri
 • Ev dekorasyon ürünleri
 • Ev eşyaları
 • Bahçe aletleri
 • Kereste
 • Boya ve boya malzemeleri
 • Su tesisatı malzemeleri
 • Isıtma veya soğutma ürünleri
 • Spor eşyaları
 • Yalıtım malzemeleri

Nalburiye Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Nalbur dükkanı her türden yapı malzemesini müşteriye sunmalıdır. Gelen müşteriyi geri çevirmemek önemlidir. Bu ürünlere bir nalbura giderek göz atınız ve alacağınız ürünleri ona göre belirleyiniz. Bir nalburun maliyeti dükkan büyüklüğüne ve dükkana alınacak malzemeye göre değişiklik gösterir. 50 Bin TL’den başlayarak 200 Bin TL’ye kadar bir sermaye ile nalburiye açabilirsiniz. Maliyeti biraz yüksek olsa da kar oranının da yüksek olması nalbur açmak için sizi cezbedebilir.

Nalbur Dükkanı Dizaynı

Bir nalbur dükkanı açacaksanız en önemli konulardan biri dükkanı çok iyi dizayn etmenizdir. Çünkü çok fazla ürün çeşitliliği olduğu için müşteri aradığını rahatça bulabilmelidir. Bu yüzden çok satan ürünleri müşterinin koyabileceği yerlere yerleştirmelisiniz. Müşteri dükkana baktığında dağınıklık görmemelidir. Nalbur dükkanlarında genel olarak sattığınız markaların birçoğu kendi standlarını kurarlar. Bu da bir masraftan kurtulmanızı sağlar. Dükkanınızı dizayn ederken çalıştığınız markaların yardımını alabilirsiniz.

Nalbur Dükkanı Kar Oranı

Bir iş yeri açarken en önemli hususlardan biri kazanılacak kar oranıdır. Nalbur dükkanı açmak diğer işletmelere göre daha maliyetli olsa da kar oranı çok yüksektir. Bu oran,ı yüzde 300’lere kadar çıkabilir. Ayrıca nalbur dükkanında satılan ürünlerin bir avantajı da bozulma durumunun olmamasıdır. Ürünlerin uzun bir süre raf ömrü bulunur. Ayrıca nalbur dükkanından alınan malzemelerin kullanılması uzmanlık gerektirebilir. Dükkanınızdan ürün alan bir müşteriye anlaşmalı olduğunuz bir ustayı önererek de kar oranınızı artırabilirsiniz. Genelde ustalarla komisyon usulü ile çalışılmaktadır.

Nalbur Sektöründe Franchising

Ülkemizde yüksek bir kazanç pastasının olduğu ve büyük bir rekabet ortamı bulunan bu alanda yatırımınızı bayi ya da distribütör olarak yapmanız daha garantiLİ bir yaklaşımdır. Marka ve ürün konusunda yüksek bilgi birikimine sahip, satış sonrası hizmet ağı anlayışı bulunan ve hizmet aşamasında profesyonel bir anlayış geliştirmiş ulusal ve uluslararası bir deneyime sahip bir firmanın bayisi olarak sektöre giriş yapmak güç sahibi ve daha yüksek ürün pazarlama potansiyeline sahip olmanızı sağlar. Hazır bilgiye ve kazanca daha hızlı ulaşırsınız. Bayilik veren firmalarla görüşerek, bu firmaların pazar ve şartlarını araştırarak size en iyi şartları sunan firmayla anlaşma yapabilirsiniz.

Nalbur Dağıtım Ağı

Nalbur dükkanı açmayı düşünüyorsanız sadece dükkanınıza tıkılıp kalmamalısınız. Dükkanınızda müşteri beklemektense dışarıda iş alabileceğiniz fırsatları kovalayabilirsiniz. Dükkanınızda sadece pazarlama işi ile uğraşacak 1 veya 2 eleman alabilirsiniz. Bu elemanlar inşaatları, ustaları, bayisi olduğunuz ürünleri satmak isteyen diğer iş yerlerini gezebilir. Böylece siz de daha geniş bir nalbur dağıtım ağı kurmuş olursunuz. Bu ağ sayesinde daha fazla satış yapar ve daha çok para kazanırsınız. Bu şekilde bağladığınız işler genelde toplu alımlar olacaktır. Bir anda o kadar malzemeyi bulunduracak deponuz veya sermayeniz olmayabilir. Bu yüzden büyük alımlarda bu desteği size sağlayacak ve ödeme kolaylığı sunacak toptancı sattığınız ürün miktarını artıracaktır. Ayrıca bu ağınızın içinde pazarlamanın yanında müşteriye ürününü söz verdiğiniz an ulaştırırsanız, yine tercih sebebi olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy