Pizzacı Açmak için Gerekenler (g2)

Hazır gıda sektörü her geçen gün biraz daha gelişmekte ve insanlar tarafından tercih edilmektedir. Tüketici sayısı arttıkça da pizzacı, sosisçi, hamburgerci vb. yiyecek dükkanlarına ihtiyaç arz talep durumundan dolayı ihtiyaç artmaktadır. Pizzacılar makineler sayesinde oldukça basit ve hızlı bir biçimde yiyecek üretebilen işletmelerdir. Bu sebepten de hızlı yemek yemek isteyen kişiler tarafından tercih sebebi durumundadır. İstserseniz “Gel Al Hizmeti” ile ürünleri daha ucuza satabilir, isterseniz de “Evlere/İş yerlerine Servis Hizmeti” ile normal satış fiyatınızla pizzaları satabilirsiniz. Hangi alanda olursa olsun Girişimcilik bodozlama yapılacak bir şey değildir. Girişimci olan kişilerin işletme stratejilerini iyi bir biçimde hazırlaması ve yönetim becerileri konusunda yetkili kişilere görev vermesi ya da kişinin bu alanda kendini geliştirmesi oldukça önemlidir. Bunlara dikkat edilmediği zaman başarısız olunma ihtimali artmış olur. Bu içerikte bir pizzacı nasıl açılır? Pizzacı açmak için neler gereklidir? Karlı mıdır? gibi sorulara detaylı yanıtlar bulunacaktır.

Pizzacı Nasıl Açılır?

1. Pizza yapımı konusunda ya uzmanlaşın ya da işinin ehli birilerini bulun. Pizza dükkanı açmak için herhangi bir sertifika almanıza gerek yoktur, ancak pizzanın en iyi şekilde hazırlanması ve yine aynı şekilde servis edilmesi oldukça önemlidir. Bu konuda pizza yapımını öğrenebileceğiniz aşçılık okuluna gidebilir ya da personeliniz yeterince uzman değilse onlara bu tarz eğitimler aldırabilirsiniz. Bu tarz okulların fiyatları 10000TL civarında da olabilmekte 30000TL civarında da olabilmektedir. İnternet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

  • İşi öğrenmek için diğer pizzacılarda biraz zaman harcayın. İyi bir pizzanın nasıl yapılacağını öğrenirken aynı zamanda bir işletmenin nasıl yönetileceğini de öğrenmeniz kendi girişiminiz için faydalı olacaktır.
  • Eğer mümkünse sizi diğer pizza işletmelerinden ayıracak özgün bir pizza yaratın veya özel bir tarif kullanın.

2-Ne tür bir pizza restoranı açacağınıza karar verin. En uygun maliyetli olanlar gel al ve evlere servis olan pizza işletmeleridir.

3-Pizza işletmenizi tanımlayan, pazarlama stratejinizi ve satış yapmayı planladığınız pazarı anlatan, hedeflenen geliri, vergileri ve başlangıç masraflarını içeren bir iş planı hazırlayın.

4-Bir bankadan veya özel yatırımcıdan işletmenizi açmak için gerekli olan krediyi alarak sermayenizi sağlayın.

5-Pizzacınız için ulaşılabilir, göze çarpan ve yaya trafiğinin yoğun olduğu bir yer seçin. Herhangi bir kira sözleşmesi imzalamadan önce bulduğunuz yerde bir gıda firması açabiliyor musunuz kontrol edin.

6-İşyeri sicil numarası almak için ilgili resmi kurumlara başvurun. Sigortalı eleman çalıştırmanız gerektiğinden bu numarayı almanız gerekmektedir.

7-İşletme belgesi verilen iş yerleri, iş müfettişlerince işletme belgesi talebinden en geç üç ay içerisinde teftiş edilir. İş yerinde yapılan teftişte, iş sağlığı ve güvenliği açısından başvuru ve beyan formunda belirtilen hususlar incelenir. Bu nedenle pizzacınızın belirtilen hususlara uygun olduğundan emin olun.

8-Pizza dükkanınız için ekipmanlar alın. Buzdolabına ve derin dondurucuya, pizza fırınlarına, hamur yoğurucuya, tezgâhlara, tepsilere ve kaplara, ölçme kaplarına, sos kepçelerine, pizza kutularına, mendillere ve eğer pizzalarınızı evlere servis yapacaksanız dağıtım aracına ihtiyacınız olacaktır.

9-Pizza ve diğer İtalyan yemek çeşitlerinizin yer aldığı bir menü tasarlayın.

10-İş başvuru yapanlarla görüşerek içlerinden güvenilir, etkili ve cana yakın olanları işe alın.

11-Yerel medya, el ilanları ve internet aracılığıyla pizzacınızın reklamını yapın.

12-Pizzacınızı açın.

İpuçları

Pizza çeşitlerinizi yerel etkinliklerde, süpermarketlerde ve sokaklarda tüketicilere sunarak pizza dükkanınızın tanıtımını yapın.

İhtiyacınız Olanlar

İş planı

Yatırım sermeyesi

Dükkan yeri

İşyeri sicil numarası

İş sağlığı ve güvenliği izinleri ve işletme ruhsatı

Buzdolabı ve derin dondurucu

Pizza fırını

Hamur yoğurucu

Tezgâh

Tepsiler ve kaplar

Ölçme kapları

Sos kepçeleri

Pizza kutuları ve mendiller

Dağıtım aracı

Pizzacı Açmanın Maliyeti

Açmak istediğiniz pizza restoranınızın maliyeti; bulunduğu yere, büyüklüğüne ve hizmet tipine göre değişkenlik gösterecektir. Bunun için kesin rakam vermek doğru değildir. Eğer yazımıza açmak istediğiniz pizzacı ile ilgili detaylı bir yorum yaparsanız sizin için sağlıklı bir maliyet hesaplayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy