Subay Nasıl Olunur

Türkiye’de askeri okullar aracılığıyla ya da üniversite okuyarak askeriyede Subay olma şansı elde edilebilir. Subaylık kavramı içerisinde teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tümgeneral, korgeneral, orgeneral, mareşal ve genel kurmay başkanı hep Subay sınıfında olan askerlerdir. Bunun haricinde askeriyede astsubay sınıfı ve uzmançavuşlar bulunmaktadır. Üniversite mezunları da subaylığın en alt sınıfı kabul edilen Asteğmen (yedek subay) rütbesini alabilmektedir. Bu anlamda subay olabilmek için yapılması gerekenleri öğrenmek için üç yöntem bulunmaktadır.

Askeri Lise Okuyarak Subay Olmak

1. Askeri Lise sınavlarına hazırlık yapın. Her senenin Nisan ayında yapılan ALS sınavına hazırlanarak Askerli Liselere giriş yapabilirsiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı olarak adlandırılan bu sınavın başvuruları genel olarak her senenin Ocak-Şubat aylarında yapılmaktadır.

2. Sağlık testinden ve birebir yapılacak mülakattan başarılı olun. Yazılı sınavda başarılı olmanız durumunda sağlık yönünden sağlamlığınız kontrol edilecek ve bunun yanında birebir mülakata alınacaksınız. Bunlardan da başarılı olmanız durumunda 5 yıllık bir Lise hayatına başlayacaksınız. Askeri liseye girmek için yerine getirmeniz gereken şartlar vardır. Bunlar:

 • Boy ve kilo şartlarını sağlıyor olmalısınız:
  • 13 yaşından küçük olmamak ve 16 yaşından da büyük olmamak gerekmektedir.
  • 13 yaşındaysanız bu durumda minimum 140.5cm boyunda ve 30kg ağırlığında olmalısınız. Maksimum ise 171.5cm boyunda ve 67.45kg olmalısınız.
  • 14 yaşındaysanız bu durumda minimum 146.5cm boyunda ve 34.2kg ağırlığında olmalı, maksimum da 178.5cm boyunda ve 72ç8kg ağırlığında olmalısınız.
  • 15 yaşındaysanız bu durumda minimum 152.5cm boyunda ve 39.5 kg ağırlığında, maksimum da 182.5cm boyunda 77.6kg ağırlığında olmalısınız.
  • Askeri Liseye girmek için son yaş olan 16 iseniz bu durumda minimum 158cm boyunda ve 44.9kg, maksimum ise 185cm boyunda ve 80.8 kg olmalısınız.Bu değerler vücut kitle endeksine göre hesaplanmış değerlerdir.
 • Türkçe konuşmanızda herhangi bir kusur olmamalıdır. Yani pelteklik, kekemelik tutukluk vb durumlar olmamalıdır.

3. Harp Okulu olarak da adlandırılan Askeri Lisedeki eğitimi başarıyla tamamlayın. Askeri Liselerde Subay olabilmek için ciddi bir eğitim sürecinden geçeceksiniz. Bu eğitim sürecinin sonunda da Teğmen olarak ilk görev yerinizde subaylığa ilk adımı atma şansını elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy