Yazın Yapılabilecek İşler(g1)

Okulların kapandığı dönemler insanların çoğunlukla tatil yaptığı dönemlerdir. Bu süreçte insanların hemen hemen hepsi yaz da geldiği için vaktini dışarda değerlendirir. Bu da piyasanın canlılığının en yoğun olduğu dönem demektir. Girişimcilik fırsatları değerlendirme açısından önemli bir meslek olduğuna göre piyasanın canlanması da bu işi yapacak kişileri tetikleyecektir. Girişimci olan kişiler etrafı gözlemleyerek yazın yapılabilecek işlerin hangisinin altından kalkacağına karar verip o işe girişir. Elbette bu işten para kazanmak ana hedeftir.

Okulunuzun tatile girdiği dönemlerde ya da normalde kışın çalıştığınız bir işin son bulmasıyla yazın yapılacak işler arayışına girerseniz karşınıza birden çok seçenek çıktığını göreceksiniz. Bu sayede hem yaz sürecini verimli bir şekilde geçirmiş olacak hem de para kazanmış olacaksınız.

Yazın bir yerde girip çalışmanın yanında bireysel olarak yapılacak işler için büyük sermayeler gerekmeyecektir. Çünkü bu işlere dönemlik olarak yaklaşılacağı için ayrılacak bütçenin de ona göre olması söz konusu olur. Bunun yanında açılacak olan işletmenin hitap edeceği şey yaz sezonu için uygun bir hizmet ya da ürün olmalı ki o iş yürüsün ve para kazanabilin.

Yazın yapılabilek işlerinden yanında farklı iş fikirleri içeriğini de okuyarak yapılabilecek diğer işler hakkında da detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

————–

Yiyecekler – içecekler ve serinletici ikramlar satın

Dışarısı kavurucu derecede sıcak ve biz terlemekten ve sıcaktan kurtulmak isteriz.  Arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte buzlu içecekler ve ev yapımı karışımlar hazırlayın. Dondurma, sodalı içecekler, donmuş yoğurtlar ve pastalar, meyveli frapeler, meyveli şekerler, buzlu şekerler gibi müşterilerin hararetini alacak ikramlar hazırlayın. Bunları hazırladığınız takdirde cebiniz parayla dolacak.

Seyahat rehberi veya tur organizatörü olun

Sayısız insan seyahat tutkuları nedeniyle çoğu zaman mağdur olurlar ve bunun tek çözümü onlara yardımcı olmaktır. Eğer bir ülkenin rağbet gören popüler turistik yerlerinden birinden geliyorsanız veya bu yerlerde birçok defa kaldıysanız ( kendi memleketinizden daha iyi tanıyorsanız ) yerel bilgi birikiminizi ve aşinalığınızı kullanma zamanı. Bir grup gezgini toplayın, ferah bir araç bulun, tarihi ve karakteri olan konaklama yerleri bulun, yerel işletmelerle ortak olun, benzersiz bir seyahat programı hazırlayın, ticari tur firmalarının ve turların güzergâhında olmayan noktalara götürün ve onlara benzersiz bir tatil yaşatın. Gezginler evlerine benzersiz öyküler ve paylaşabilecekleri göz kamaştırıcı fotoğraflarla döneceklerdir.

Fazla odalarınızı kiraya verin

Seyahate çıkan herkesin cebinde rahatlıkla harcayabilecekleri kadar çok para olmayabilir. Sırt çantalı gezginler ve gelip geçici gezginler çoğunlukla dar bütçelerle yola çıkarlar, basmakalıp seyahatlerden hoşlanmazlar ve yatacakları yerlere fazla önem vermezler. Mütevazı evinizde boş olan bir odanızı bu gezginlere kiralamak harika bir iş fikridir. Her geçen gün daha fazla insan standart olan otel+tur rehberi+geniş tur otobüsü+tarihi yerler+pahalı turist tuzaklarındansa yerel evlerde konaklamayı tercih ediyor. Yapmanız gereken boş olan odanızı güzelce temizlemek, çeki düzen vermek ve yatak veya sehpa gibi parçalar almak. ( eğer odada eşya yoksa )

Buradaki en büyük sıkıntı insanları evinize nasıl çekeceğinizdir. Seyahat toplulukları size bu konuda yardımcı olabilir. Misafirler şehre gelmeden önce size bilgi verirler, fiyatlar, promosyonlar ve ödemeler konusunda size yardımcı olurlar ve sosyal çevrenizi genişletirler.

Özel ders hizmetleri, sanat ve yemek pişirme dersleri

Çocuklar genellikle bütün yazı kendilerini eve hapsederek video oyunları ve aletleriyle oynayarak geçiriyorlar. Okullar birkaç aylığına kapalı olduğu için öğrenim durdurulmamalıdır ve bu eğitim kesinlikle sıkıcı olmamalıdır. Matematik veya fen derslerinde ustaysanız notları düşük olan çocuklara ve gençlere bu konularla ilgili özel ders verebilirsiniz. Sanat eğitiminiz mi var? Piyano, resim ve dans dersleri çocukların yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilmeleri için muhteşem bir fırsat olacaktır. Mutfak bilginiz varsa mutfağınız geçici çözümlerle bir sınıf haline gelebilir. Midelerinin bayram edeceğini düşünen küçükleri bu yemek kurslarıyla etkileyebilirsiniz.

Online olarak plaj kıyafetleri, çantalar, bavullar veya el yapımı aksesuarlar satın

Evinizde bir sürü kullanılmamış veya kullanmadığınız mayonuz, plaj kıyafetiniz, parmak arası terlikleriniz, küçük valizleriniz veya tekerlekli bavullarınız mı var? Kolye ve bileklik yapımında kullanılan boncuklarınız, telleriniz veya diğer malzemeleriniz var mı? Ellerinizi çalıştırın, bu eşyalardan kurtulmak için online dükkan açın ve bunları satıp para kazanın. Düşük fiyat etiketleriyle seyahat gereçleri almak isteyenleri, ilginç tasarımlarınızla hesaplı alışveriş yapanları ve zevkle tasarlanmış el yapımı ürünlerinizle müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Facebook veya Gittigidiyor gibi internet siteleri sayesinde bir dakikada online dükkanınızı açabilirsiniz. Eğer bu siteler aracılığıyla satış yapmak istemiyorsanız kendi alan adınızı ( domain name) alarak e-ticaret özelliklerini kullanarak kendi internet sitenizi açabilirsiniz.

Freelance yazarlık, fotoğrafçılık/videografi, grafik tasarım veya kodlama hizmetleri sağlayın

Kelimelerle aranız iyi mi, karışık hikayeler anlatabiliyor musunuz, yaratıcı mısınız veya kodlama hakkında bilgi sahibi misiniz? Yazın freelance işler yapmak hem becerilerinizi geliştirecektir hem de para kazanmanızı sağlayacaktır.

Yazma, tasarlama ve kodlama becerilerinizi başka işlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin online ürün satışı yapmak istiyorsanız internet sitenizin arka planda kalan işlerini halledebilir, seçtiğiniz şablonları düzenleyebilir ve hepsi için yaratıcı yazılar yazabilirsiniz. İkinci el ürün satışları, oda kiralama ve seyahat paketi hizmetleri için akılda kalıcı açıklamalar ve gidilecek yerlerin veya satılacak ürünlerin güzel fotoğrafların olması gerekir.

Sermayesiz iş fikirleri için de güzel örnek teşkil eden bu fikirleri çoğaltmanız sizin elinizde. Yeteneklerinizi ve isteklerinizi masaya yatırın ve sonrasında karar verin. Bol kazançlar…

Yaz ayları bazı insanlar için, tatil ve dinlenme zamanıyken, bazıları için ise yeni şeyler deneyebileceği yeni iş girişiminde bulunabileceği bir dönemdir. İş bulmak ve başkasının yanında çalışma zorunda kalmak yerine, kendi işine başlamanın ve bir iş kurmanın tam zamanıdır. Aşağıda yazın yapılabilinecek iş fikirleri mevcuttur. Birçoğu önemli miktarda yatırım gerektirmez, bu yüzden denemeniz için mükemmeldir.

Yaz Sezonu İş Fikirleri

Limonata / Dondurma Standı

Bu, en eski iş fikirlerinden biri olabilir, ancak bunun bir nedeni vardır. Bu işin para kazanmak ve her yerde yapılabilir olmasının yanında kurulumu oldukça kolaydır. Sadece bir işletme lisansı veya seyyar satıcısı lisansı, bazı limonata veya dondurma malzemeleri almak yeterli olabilir. Yazın sıcağında harareti giderecek bu gıda ve içecekler en çok sirkülasyon olan ürünler arasındadır.

Gıda kamyonu

Yemek Kamyonları yıl boyunca yapılan iş fikirleri olabilmesine rağmen, yaz mevsimi içinde büyük iş fikirleri içindedir. Gerçekleşen tüm müzik festivalleri ve etkinlikleriyle birlikte, iyi yemekler sunan taşınabilir gıda kamyonları aranılan hizmetler arasındadır. Belirlenen bir favori yemek tarzı, aperatif, atıştırmalık ile karlı bir gıda kamyonuna işine başlamak mümkündür. Yemek Kamyonu İş Fikri

Havuz Bakımı

Havuzlu bir eve sahip olacak kadar zenginseniz, havuzun bakımı için endişelenmenize gerek kalmadan arkanıza yaslanıp keyfini sürmek isteyebilirsiniz. Yazlık evlerin havuzlarının bakımı ve gerekli kimyasalların tedariki hakkında bilgi sahibi olarak bu işi yapmanız mümkündür. Ayrıca hotel, pansiyon, site havuzlarının da periyodik bakım ve klorlanmasını yaparak yazın karlı bir işe başlamak mümkündür.

Yerel Mekânların Gezdirilmesi

Yerel dış mekân meraklılarının karşılaştığı ana sorunlardan biri dış mekân dünyasının bilinmeyenlerini öğrenmektir. Buradaki iş fikri, yerel halk için eğlenceli dış mekân deneyimleri sunmaktan geçer. Bu işte bölgenizdeki dış mekânlarla ilgili uzman olmak bir zorunluluktur.

Turist Fotoğrafçısı

Yaz aylarında birçok insan farklı yerlere seyahat etmeyi ve dünyayı ziyaret etmeyi sever. Bu muhtemelen size en yakın şehre gelen turistleri de içerecektir. Kaliteli bir kamera ile fotoğraf çekimleri yapmak kentinizin turistik mekânlarında kalıcı anılar yaratmak isteyen turistler için cazip olabilir. Fotoğraf Çekerek Ek Gelir Sağlamak

Tekne / Karavan Profesyonel Temizlik Hizmeti

Teknesi olan kişiler yaz mevsiminde depodan çıkardıkları teknelerini veya karavanların temizletmeye ihtiyaç duyarlar. Düşük maliyetli, temizlik malzemeleri toplayarak  karavan veya teknesi olan insanlara bu hizmet verilebilir. Yat limanlarında bekleyen yatların temizliği de alınarak iş potansiyelini büyütmek mümkündür.

Ev boyama

Bu işte klasik iş fikirleri arasındadır, fakat baharla birlikte boya badanacılara olan talep artmasıyla potansiyel bir iş alanı haline döner. Evlerin, işyerlerinin ya da yazlık mekânların badana boya işinde rekabet çok olmasına rağmen şayet resim kabiliyetiniz varsa rakiplerinizden ayrılma şansınız vardır. Evlerin duvarlarına çizilebilecek farklı desen ve renk uygulamaları ile aranılan bir boyacı olmak mümkündür.

Ev Temizliği

Tatil başlamadan önce yazlık mülklerini temizletmek isteyenlerin sayısı artar. Yazlığına taşınmadan önce bu mekânın temizletilmesi için bireysel temizlik yapan kişilere ihtiyacı olanlar için yazlık temizlik yapmak yaz sezonunda karlı bir iş olabilir. Ayrıca pansiyon, küçük motellerin de dışarıdan temizlik yapan kişilere ihtiyaçları artabilir, hem tatil yapma hem de para kazanma şansı yakalanabilir.

Yaz İşleri Koordinatörü

Bir işe alım ajansına benzer şekilde, çevrenizdeki kişiler için işler bulabilir ve yalnızca yaz dönemlerinde ihtiyaç duyan işverenlerle çalışabilirsiniz. Özellikle öğrenciler için tatil beldelerinde olan iş fırsatlarını araştırabilir, mevsimsel personel arayan işverenlerle buluşturabilirsiniz. Mevsimsel olan bu işi belki ileri ki dönemde kalıcı bir işe alım ajansına bile çevirebilirsiniz.

Arabada Sinema

Araba sinema işi yaz aylarının klasik bir iş alanıdır. Tatilde sadece para harcayan biri olmak yerine, hem tatilini yapan hem de kazanan kişi olabilirsiniz. Tabi ki bu işi yapmak için bazı şartları hazırlamanız gerekmektedir. Bir alan veya park yeri kiralamak, insanların uzaktan görebilecekleri büyük bir ekrana ve sesi araç radyolarına iletmek için kullanabileceğiniz açık bir radyo kanalını kiralamak gerekir. Araba Sineması İş Fikri

Gece Pazarı

Gece pazarları fikri çok fazla planlama ve organizasyon gerektirecektir, ancak bu etkinlikleri uygun maliyetli bir şekilde yürütebilirsiniz. Etkinliğinize gelmek için tüm eğlenceleri, oyunları, yiyecekleri ve içecekleri düzenleyebilirseniz, o zaman tüm satıcılardan küçük bir komisyon talep edebilirsiniz, Bu işletme fikri büyük bir gelir getiren potansiyel bir iş haline gelebilir.

Yaz Aylarında Para Kazanmak

Yazın gelmesiyle birlikte açık havalarda stantlar, büfeler, seyyar satıcılar, dönemlik mobil satıcılar artmaya başlayacaktır. Bir iş girişiminde bulunmak için bazen mevsimsel işler iyi bir başlangıç yapma şansı olur ve mevsimsel diye başlayan bir iş ömürlük bir iş haline bile dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2024 KariyerNASIL - WordPress Theme by WPEnjoy